Palenie nie dodaje atrakcyjności !

Palenie nie dodaje atrakcyjności !

Wielu osobom, niezależnie od płci wydaje się, że palenie dodaje atrakcyjności. Tymczasem palenie oszpeca ! Pamiętne są sceny z klasycznych filmów, w których bohaterowie nagminnie palili papierosy, a smużka dymu dobrze pasowała zarówno do wizerunku eleganckiej kobiety, jak i „bad boy”. Przemysł filmowy, idąc z duchem czasu obecnie podsuwa widoki palaczy e-papierosów i utrwala skojarzenie czynności palenia z atrakcyjnością.  Magia kina niestety nie kończy się wraz z projekcją filmu. Rzesze młodych ludzi pozostają z wizerunkiem lubianej przez siebie postaci w oparach dymu.  Trudno też mieć negatywne nastawienie do zachowania lubianego bohatera. Trochę naśladując, a trochę z powodu utrwalającej się postawy akceptacji łatwiej jest sięgnąć samemu po te produkty. Czy faktycznie papierosy lub e-papierosy sprzyjają atrakcyjności?

Palenie oszpeca

Palenie  negatywnie wpływa na wygląd zewnętrzny. Nie da się ukryć, że palenie oszpeca! U osób regularnie palących dość szybko widoczne są zmiany. Cera staje się matowa, czasem wręcz szara, a włosy są mniej błyszczące. Szczególnie w przypadku młodzieży nie są to oczekiwane zmiany.

Palenie często jest postrzegane jako czynność podnosząca atrakcyjność. W tym samym czasie obiektywnie rzecz biorąc tej atrakcyjności ubywa. Negatywny wpływ palenia dotyczy gruczołów łojowych i może nasilać zmiany trądzikowe. Mniej dotleniona skóra traci jędrność i blask.  Ponadto skóra staje się trudna w pielęgnacji ze względu na większe ryzyko powstawania podrażnień, systematycznie traci jędrność i blask, uwidaczniając zmarszczki i wszelkie inne niedoskonałości. U kobiet palenie może zmniejszać wydzielanie estrogenów co sprzyja utracie elastyczności skóry i odwodnieniu. Toksyny z dymu papierosowego generują powstawanie wolnych rodników, a wolne rodniki niszczą komórki skóry. Uszkadzają m.in. keratynocyty i fibroblasty, upośledzają syntezę kolagenu i elastyny. Palenie uszkadza zatem istniejące komórki, ale też osłabia procesy regeneracyjne. Osoby narażone na działanie dymu tytoniowego ryzykują szybsze pojawianie się zmarszczek i powstawanie tzw. zmarszczek palacza (podłużnych zmarszczek wokół ust).

Podobnie na skórę działają e-papierosy i tytoń podgrzewany. W przypadku tych produktów również odczuwane są konsekwencje gorszego dotlenienia skóry, zaburzone jest gojenie ran i procesy regeneracyjne. Ich używanie może też nasilać wszelkiego rodzaju problemy skórne.

Promienny uśmiech tylko bez papierosa

Osoby palące narażone są też na poważne problemy stomatologiczne i trudno im będzie pochwalić się promiennym uśmiechem. Palenie sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego, paradontozie, stanom zapalnym dziąseł i przyzębia. Wiadomo już również, że używanie e-papierosów (nawet tych bez nikotyny) sprzyja stanom zapalnym w jamie ustnej. Dodatkowym „bonusem” jest nieprzyjemny zapach z ust i ryzyko szybszej utraty zębów.

Zapach

Koniecznym warunkiem utrzymania atrakcyjności jest ładny zapach. Dla osoby palącej bywa to ogromnym problemem. Przesiąknięte dymem tytoniowym ubrania i włosy są raczej odstraszaczem. Usunięcie tych nieprzyjemnych aromatów jest niezwykle trudne i zazwyczaj nie udaje się pozbyć ich całkowicie. Oczywiście tradycyjne papierosy wiodą prym w rankingu produktów o nieprzyjemnym zapachu. Również używanie e-papierosów i tytoniu podgrzewanego może powodować nieprzyjemny zapach i problemy stomatologiczne, których konsekwencją jest nieświeży  oddech.

Podsumowując, nawet bardzo kolorowe produkty z nikotyną nie sprzyjają atrakcyjności. Pomijając fakt, że mało powabny jest fakt zniewolenia przez postępujące uzależnienie, to palenie zwyczajnie odbiera fizyczną atrakcyjność. Pamiętaj – palenie oszpeca!

Namawiamy wszystkich palących do rzucenia palenia. Pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15 można uzyskać pomoc w odstawieniu produktów z nikotyną. Zachęcamy do kontaktu również osoby niezdecydowane. Może rozmowa z naszymi ekspertami pozwoli rozwiać wątpliwości?

I.Przepiórka; M. Cedzyńska

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16146143/

Podobna tematyka: https://jakrzucicpalenie.pl/ladny-usmiech-tylko-bez-papierosa/ ;https://jakrzucicpalenie.pl/palenie-papierosow-wplyw-na-skore/