Palenie papierosów – wpływ na skórę.

Palenie papierosów  ma ogromny wpływ na skórę.

Palenie papierosów to jeden z ważniejszych czynników wpływających negatywnie na kondycję i wygląd skóry. Powodem jest to, że w dymie tytoniowym znajduje się ok. 7 000 związków i substancji chemicznych, które na różny sposób szkodzą naszemu organizmowi. Również nasza skóra narażona jest na ich niekorzystne działanie.

Palenie tytoniu powoduje, że skóra staje się matowa, zwiotczała i sucha.

W rezultacie skóra osoby palącej staje się matowa, zwiotczała i sucha. Z czasem przybiera szaro-ziemisty odcień. Ponadto charakterystyczne dla „twarzy palacza” są głębokie zmarszczki, tzw. „worki” pod oczami oraz wokół ust powstałe przez zaciąganie się papierosem. Kobiety często zmagają się ze zgrubiałą warstwą rogową naskórka oraz rozszerzonymi porami.

W jaki sposób dochodzi do powstania tych niekorzystnych zmian?

Powodem jest to, ze nikotyna upośledza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, w efekcie czego skóra traci jędrność i sprężystość. Ponadto obniża poziom witamin o działaniu antyutleniającym: A, C, E, które odpowiadają za regenerację i elastyczność skóry. U palaczy ubytek witaminy E jest dwa razy szybszy niż u osób niepalących.

Składniki dymu tytoniowego wywołują skurcz naczyń krwionośnych, co uniemożliwia prawidłowe dotlenienie i odżywienie tkanek. Wypalenie jednego papierosa utrzymuje stan skurczu aż do 90 minut. W tym czasie przepływ krwi obniża się o ok. 25%, a krążący we krwi tlen jest zastępowany przez toksyczny tlenek węgla.  W rezultacie powstaje przewlekłe niedokrwienie i niedożywienie skóry.

Skóra nałogowego palacza w wieku 40 lat wygląda tak jak skóra nigdy niepalącego 70-latka.

Istnieją doniesienia, że skóra nałogowego palacza w wieku 40 lat wygląda tak jak skóra nigdy niepalącego 70-latka.

Niestety, zmiany w budowie skóry, do których dochodzi w wyniku palenia są nieodwracalne. W związku z tym kobiety często, aby je zamaskować korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Niestety palenie tytoniu negatywnie wpływa na proces gojenia ran. Dlatego palenie prowadzi do licznych powikłań po zabiegach. Z tego powodu coraz częściej palenie traktuje się jako bezwzględne przeciwwskazanie do przeprowadzenia wspomnianych zabiegów.

Wobec przedstawionych informacji, wydaje się, że jedyną możliwością zniwelowania niekorzystnych zmian i opóźnienia procesów starzenia skóry jest definitywne i jak szybsze rzucenie palenia.

 

Bibliografia

    1. Chodorowska G., Kwiatek J.: Psoriasis and cigarette smoking. Ann UMCS 2004, 59, 535-538.
    2. Zegarska B., Wożniak M.: Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Gerontol Pol 2006, 14, 153-159.