Ładny uśmiech – tylko bez papierosa.

Ładny uśmiech – tylko bez papierosa.

Palenie tytoniu znacząco wpływa na zdrowie jamy ustnej. Ładny uśmiech możliwy jest tylko bez papierosa. Dlaczego? Na jamę ustną bezpośrednio oddziałuje zawierające toksyczne składniki dym tytoniowy. Może to prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych i estetycznych. U osób palących wzrasta ryzyko powstania chorób przyzębia oraz opóźnione jest gojenie  w sytuacji jakiegokolwiek leczenia w obrębie jamy ustnej. Częściej też występują: brzydki oddech, przebarwienie zębów  oraz łatwiejsze odkładanie się płytki nazębnej. Palenie tytoniu powoduje drażnienie błony śluzowej, co powoduje, że jest ona znacznie bardziej jest narażona na mikrourazy. Dlatego u palaczy częściej niż u pozostałych osób występują nadżerki i owrzodzenia. U osób palących stwierdza się niedobór witaminy C, co powoduje kruchość szkliwa oraz niekorzystne zmiany w obrębie miazgi zęba. Dodatkowo palenie sprzyja próchnicy. Wszystko to wpływa na stan zdrowia osoby palącej, ale może również powodować problemy estetyczne.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że najgroźniejszym skutkiem palenia może być rak jamy ustnej.

W skład dymu tytoniowego wchodzą liczne substancje rakotwórcze. Dlatego osoby palące są narażone na powstawanie stanów przednowotworowych i nowotworowych trzy razy częściej niż osoby niepalące.

Często lekceważone przez osoby palące, z pozoru niewinne zmiany mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. Dlatego osoby palące powinny być bardziej wyczulone na oglądanie swojej jamy ustnej i kontrolowanie ewentualnych odstępstw od normy. Może to pozwolić na wcześniejsze wykrycie zmian, a tym samym – zwiększa szansę na ich wyleczenie.

Błona śluzowa jamy ustnej powinna być: gładka, lśniąca, wilgotna i bladoróżowa, bez żadnych zmian patologicznych. Niepokoić powinny: czerwone wykwity, białe naloty, owrzodzenia, pojawianie się grudek i wyniosłości, zmiany kształtu np. dziąseł, języka, zmiany barwy śluzówki. Uważność powinny wzbudzić również owrzodzenia, które nie są bolesne, ale mogą krwawić przy dotyku. Każda zmiana, która utrzymuje się dłużej niż 14 dni powinna skłonić do wizyty u stomatologa.

Zaprzestanie palenia jest podstawowym sposobem zapobiegania powstawaniu tych schorzeń! Zacznij już dzisiaj – rzuć palenie! W Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym uzyskasz wszystkie potrzebne informacje i wskazówki. Dzwoń 801 108 108 lub 22 211 80 15.