Nie chcemy namawiać Cię do rzucenie palenia, a jedynie do zebrania garści informacji, które dotyczą Ciebie i zastanowienia czy faktycznie „palisz bo lubisz”. To Ty podejmiesz decyzję…
Zapewne masz własne przekonania na temat papierosów, może jednak warto abyś poznał fakty i mity dotyczące palenia. Może zweryfikujesz niektóre swoje sądy, a inne znajdą potwierdzenie?
Można długo wymieniać dlaczego nie warto palić. Sprawdź, na co decydujesz się sięgając po każdego następnego papierosa – zajrzyj do info o szkodliwości.
Proponujemy Ci też sprawdzenie, co inni palacze sądzą o swoim nałogu, jakie za i przeciw paleniu i papierosom przedstawiają.
Zastanawiałeś się nad tym, czy jesteś uzależniony i jaki charakter ma Twoje palenie? Poczytaj o mechanizmach uzależnienia i sprawdź, czy jesteś uzależniony od palenia – zrób test uzależnienia.
Paląc każdego kolejnego papierosa wprowadzasz do organizmu nikotynę, która jest narkotykiem. Początkowo powoduje przyjemne uczucie odprężenia. W dodatku, zwykle paleniu towarzyszą przyjemne okoliczności np. miłe towarzystwo, chwila odpoczynku. Powstaje więc skojarzenie przyjemnych uczuć z przyjemnymi okolicznościami i przekonanie „palę bo lubię”. Niestety proces uzależniania się przebiega  podstępnie (u każdego w innym tempie). Mózg przyzwyczaja się do dawek nikotyny  i kiedy brakuje nikotyny (np. ktoś nie zapalił papierosa) zaczyna być odczuwany nieprzyjemny stan pobudzenia i rozdrażnienia. Po zapaleniu papierosa wszystkie negatywne odczucia mijają… W ten sposób, niezauważenie „palę bo lubię” zamienia się w „palę bo muszę”. A jak jest u Ciebie?
Jeśli nie myślisz o rzucaniu palenia – może warto, abyś zminimalizował szkody.
Jeśli choć przez chwilę pomyślałeś, czy nie byłoby warto rzucić palenia przejdź na inne nasze podstrony – zastanów się … a może rzucić?