Jak rzucić palenie bez tycia V – Świadomie kupować

Świadome zakupy- cz. 2

Świadome zakupy pozwalają na zaplanowanie pełnowartościowego i zdrowego jadłospisu oraz chronią przed jedzeniem tego „co mamy pod ręką”. Warto więc zakupy robić w przemyślany sposób, najlepiej posługując się przygotowana wcześniej listą. Co jeszcze zrobić, żeby świadomie kupować, a nasze zakupy sprzyjały rzuceniu palenia bez tycia?

Czytaj etykiety produktów żeby świadomie kupować

Składniki produktu są wymienione na etykiecie zgodnie z malejącym udziałem w składzie. Oznacza to, że na pierwszym miejscu znajdzie się składnik, którego produkt zawiera najwięcej. Warto przed zakupem sprawdzić listę składników oraz spróbować porównać składy tych samych produktów różnych marek.

Pamiętaj, że im krótszy skład tym lepszy produkt.

Najlepiej gdyby produkty nie zawierały cukru dodanego, zagęstników czy wzmacniaczy smaków. Należy pamiętać, że żywność typu ,,light” nie zawsze jest lepsza. Ponadto produkty reklamowane jako ,,zdrowa żywność” potrafią być bardzo kaloryczne i zawierać dużą ilość cukru lub tłuszczu.

Chcesz kupować świadomie? Kupuj z wyprzedzeniem

Świadome kupowanie może pomóc Ci rzucić palenie bez tycia. Jeżeli chcesz utrzymać prawidłową masę ciała powinieneś mieć w domu zapas zdrowych produktów. Świeże warzywa można zastąpić mrożonkami o dobrym składzie, które będzie mieć zawsze pod ręką. Kupuj tylko to czego potrzebujesz i to co przyda Ci się do tworzenia zdrowych posiłków. Wybierz potrawy i produkty, które lubisz, tak aby uniknąć marnowania żywności.

Nie zawsze to samo

Nawyki oraz rutynowe zachowania porządkują nasze życie, ale mogą być też przyczyną frustracji. Pamiętaj, że możesz eksperymentować w kuchni i próbować nowych rzeczy. Warto próbować nowych przepisów, produktów i potraw, aby dieta nie była monotonna. Urozmaicenie posiłków może zwiększyć Twoją motywację i poprawić wartość odżywczą diety.

Cześć pierwszą przeczytaj https://jakrzucicpalenie.pl/jak-rzucic-palenie-bez-tycia-v-swiadome-zakupy-cz-1/

mgr Elwira Gliwska