Jak rzucić palenie bez tycia III – Jak zmienić moje zachowania żywieniowe cz. 1

Jak zmienić moje zachowania żywieniowe cz. 1

Wprowadzenie trwałej zmiany w zachowaniu wymaga wysiłku i czasu. Jednak dzięki temu można zmniejszyć ryzyko przybrania masy ciała po rzuceniu palenia. Lęk przed niepowodzeniem może skutecznie opóźniać podjęcie decyzji o zmianie zachowań żywieniowych. Dlatego warto ten proces rozsądnie zaplanować. Rzucenie palenia bez tycia jest możliwe, jeśli jesteśmy w stanie poznać swoje niewłaściwe zachowania żywieniowe i podjąć próbę wprowadzenia zmian. Jak zmienić swoje zachowania żywieniowe?

Postaw sobie cel

Wyznaczenie celu zwiększa efektywność działania. Dlatego spróbuj wyznaczyć konkretne i możliwe do osiągnięcia cele dotyczące zmiany Twoich zachowań żywieniowych. Wiedząc jakie zmiany chcesz wprowadzić, zaplanuj je w czasie.

Celem może być:

  • ograniczenie złych zachowań (np. pojadania, ilości cukru)
  • wzmacnianie dobrych (więcej warzyw w diecie, większa ilości płynów).

Ważne jest, aby nie koncentrować się wyłącznie wokół wykluczeń i ograniczeń. Zadbaj, żeby czuć się dobrze z wprowadzanymi zmianami.

Stosuj metodę małych kroków

Większy cel warto rozplanować jako kilka mniejszych celów. Stopniowe wdrażanie modyfikacji pozwoli  łatwiej zaadoptować się do zmian.  Dzięki temu uzyskasz też poczucie sukcesu i kontroli, które pozwolą wytrwać w postanowieniu. Kiedy celem jest utrata masy ciała nie zaczynaj od poszukiwań idealnej diety redukcyjnej. Postaraj się na podstawie swoich błędów żywieniowych opracować plan małych zmian, które z czasem doprowadzą do celu.

Co jeszcze zrobić, by zmienić swoje zachowania żywieniowe? Przeczytaj dalszą część : https://jakrzucicpalenie.pl/jak-rzucic-palenie-bez-tycia-iii-jak-zmienic-moje-zachowania-zywieniowe-cz-2/

mgr Elwira Gliwska