Jak rzucić palenie bez tycia III – Jak zmienić moje zachowania żywieniowe cz. 2

Jak zmienić moje zachowania żywieniowe cz. 2

Zmiana zachowań żywieniowych pozwala zmniejszyć ryzyko przybrania masy ciała po rzuceniu palenia. Trwała modyfikacja sposobu żywienia jest łatwiejsza, jeśli zastosujemy kilka wskazówek. W poprzednim wpisie pisaliśmy o wyznaczeniu konkretnego celu i stosowaniu metody małych kroków. Co jeszcze może pomóc we wprowadzaniu zmian?

Unikaj głodzenia się

Pomijanie śniadania czy innych głównych posiłków to częsty błąd. Może to skutecznie utrudniać zarówno odchudzanie się, jak i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Głód wynikający z niewłaściwego rozplanowania posiłków w ciągu dnia lub jedzenia w biegu powoduje, że w rezultacie zjadamy więcej. Częściej sięgamy po łatwo dostępne wysokokaloryczne przekąski lub zjadamy znacznie większe ilości pokarmów po długim okresie głodzenia. Głodzenie się może być przyczyną rezygnacji z przyjętego planu zmiany zachowań żywieniowych i spowodować rezygnację z próby osiągnięcia założonego celu.

Nie rezygnuj

Każdą zmianę w zachowaniach żywieniowych zaplanuj jako zadanie do wykonania w ciągu dnia. Jeśli to możliwe odznaczaj jego wykonanie w kalendarzu. Z czasem zobaczysz, że drobne odstępstwa od założonego planu zmian nie miały znaczenia dla powodzenia Twojego przedsięwzięcia. Ponieważ zrealizowałeś je przez większość dni w miesiącu i tak jesteś na dobrej drodze. Nie rezygnuj z założonego planu Twoich zmian jeśli nie uda Ci się ich zrealizować za każdym razem. Najważniejsza jest konsekwencja w podejmowaniu prób wprowadzenia zmian oraz to ile razy udało się je wprowadzić.

Te proste zasady ułatwią Ci wprowadzenie zmian w Twoich zachowaniach żywieniowych i tym samym uniknąć przyrostu masy ciała po rzuceniu palenia.

mgr Elwira Gliwska