Dym tytoniowy może uszkadzać skórę

Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym może uszkadzać skórę!

Nie tylko aktywne palenie oraz bierne palenie papierosów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najnowsze badania przeprowadzone na University of California – Riverside wykazały, że groźne konsekwencje może mieć również tzw. „palenie z trzeciej ręki”.

Nikotyna, zawarta w wydychanym przez osoby palące dymie tytoniowym może negatywnie wpływać na skórę!

Nikotyna, który osiada na ubraniach i powierzchniach pomieszczeń i samochodów, w których pali się papierosy, może uszkadzać skórę. Podobne szkodliwe działanie wykazują liquidy papierosów elektronicznych. Są niebezpieczne jeśli przypadkowo rozleją się na naszą skórę (np. przy mieszaniu bądź uzupełnianiu urządzenia) lub na dotkniętą później powierzchnię. Naukowcy wykazali, że kontakt skóry z nikotyną może upośledzać procesy gojenia się skóry, zwiększać podatność skóry na infekcje oraz zwiększać stres oksydacyjny komórek skóry. Osoby chorujące na przykład na cukrzycę, w przebiegu której często występują problemy z gojeniem się ran, są wyjątkowo podatne na uszkodzenia skóry wywołane nikotyną.

Doniesienia te są szczególnie ważne, gdy zwrócimy uwagę na to, jaki „palenie z trzeciej ręki” może mieć  wpływ na dzieci. Małe dzieci, które często dotykają wielu powierzchni raczkując i ucząc się chodzić, mogą mieć znacząco wyższe narażenie na nikotynę i tym samym zwiększone ryzyko chorób skóry.

Więcej o wpływie palenia na skórę znajdziesz tutaj: http://jakrzucicpalenie.pl/palenie-papierosow-wplyw-na-skore/

Źródło: Pozuelos, G.L.; Rubin, M.; Vargas, S.; Ramirez, E.; Bandaru, D.; Sha, J.; Wohlschlegel, J.; Talbot, P. Nicotine Affects Multiple Biological Processes in EpiDermTM Organotypic Tissues and Keratinocyte Monolayers. Atmosphere 2022, 13, 810. https://doi.org/10.3390/atmos13050810