Tylko jeden
Tylko jeden
Tylko jeden papieros w czasie próby rzucenia palenia może być pułapką, która łatwo powoduje powrót do nałogu.
Dla wielu osób rzucenie palenia jest wyzwaniem wymagającym silnej woli, determinacji i świadomej walki z własną słabością oraz licznymi pokusami. W ciągu pierwszych dni bez papierosa ludzie zwykle czerpią siłę z wcześniej wzbudzonej motywacji, wsparcia i aprobaty bliskich oraz dostrzegania konkretnych korzyści. Z upływem czasu to, co wcześniej dodawało siły nieco „blaknie”. Rzadziej słyszy się pochwały, odczuwanie zapachu i smaku staje się normą podobnie jak poprawa kondycji fizycznej. Równocześnie wytrwanie w postanowieniu nadal wymaga wysiłku i walki z pojawiającą się chęcią palenia.
Zapalenie jednego papierosa może się wydawać niewinnym odstępstwem od reguły. Jednakże, ten „jeden” może prowadzić do kolejnego papierosa, a następnie kolejnego… Może to być prosta droga do powrotu do uzależnienia. Wiele osób skuszonych „tylko jednym” papierosem już następnego dnia kupuje paczkę, a u innych proces ten przebiega wolno i polega na skracaniu odstępów czasu pomiędzy kolejnymi wypalonymi papierosami.
Istnieje kilka powodów, dla których zapalenie nawet jednego papierosa w czasie próby rzucenia palenia jest niebezpieczne i ryzykowne:
Wznowienie fizycznego uzależnienia
Nawet jedno zapalenie papierosa może ponownie aktywować receptory nikotynowe w mózgu prowadząc do nawrotu uzależnienia. Można porównać to z niedogaszonym ogniskiem, w którym żarzą się jeszcze drobne węgielki i mały podmuch wiatru potrafi wzbudzić ogień. Tak samo działa na wciąż wrażliwe receptory nikotynowe zapalenie papierosa.
Wznowienie psychicznego uzależnienia
Zapalenie „tylko jednego” papierosa może uruchomić wiele mechanizmów sprzyjających nawrotowi regularnego palenia. Łatwo jest wówczas wpaść na pomysł o przełożeniu rzucenia palenia na późniejszy termin. Może również zdarzyć się, że chwilowe uczucie ulgi i ustąpienie objawów odstawiennych wzbudzi przekonanie, że to nie jest dobry moment na rzucenie palenia. Zapalenie papierosa podsyca wszelkie zniekształcenia myślenia. Uruchamiają się np. racjonalizacje (tylko palenie pomaga mi w stresie) czy minimalizowanie (przecież nic się nie stanie jak będę palić tylko czasami).
Innym powodem może być poczucie, że ten precedens dał doraźne korzyści i nie ma konsekwencji, bo w kolejnych dniach udało się nie palić. Często prowadzi to do wniosku, że czasem można sobie pozwolić na zapalenie. Niestety zazwyczaj wzrasta częstość sytuacji, w których dajemy sobie takie przyzwolenie i po jakimś czasie dochodzi do tego codziennie lub prawie codziennie. Wtedy łatwo pomyśleć, że skoro tym razem się nie udało, to wrócę do palenia i za jakiś czas rzucę.
Osłabienie motywacji
Tylko jeden papieros może prowadzić do poczucia winy i zawodu, co może obniżyć motywację do kontynuacji walki z nałogiem. Łatwo wówczas zacząć wątpić w swoje umiejętności i siłę woli, co może prowadzić do rezygnacji z kontynuacji próby rzucenia palenia.
Negatywne reakcje otoczenia
Zdarza się, że bliscy nie rozumieją trudności, z którymi boryka się osoba rzucająca palenie. Bywa tak, że zapalenie papierosa traktują jako jej porażkę. Negatywne komentarze i wytykanie chwili słabości może prowadzić do przyjęcia takiej perspektywy i nawrotu do regularnego palenia.
Złe samopoczucie fizyczne
Czasem zapalenie tylko jednego papierosa może powodować dość nieprzyjemne reakcje. Odczuwany jest nieprzyjemny, gryzący dym, a towarzyszące paleniu zawroty głowy lub kołatanie serca nie są przyjemne. Ryzyko negatywnych odczuć po zapaleniu papierosa jest większe w przypadku stosowania niektórych środków farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia.
Pretekst do przerwania próby
Zapalenie „tylko jednego” bywa pretekstem do przerwania próby rzucenia palenia. Podświadomość osoby uzależnionej ukierunkowana jest na znalezienie powodu do powrotu do palenia. Jednorazowe złamanie abstynencji urasta wówczas do rangi zdrady, zaprzepaszczenia szansy. Wiele osób wówczas wpada w pułapkę myślenia, że „wszystko stracone” . W rezultacie z poczuciem winy oraz podświadomej ulgi sięgają po kolejne papierosy.
Dlatego też, ważne jest, aby być świadomym ryzyka związanego z zapaleniem jednego papierosa. Trzeba unikać pokusy, nawet jeśli wydaje się ona niewinna. Wsparcie ze strony bliskich, oraz zastosowanie różnych strategii i technik radzenia sobie z pokusami mogą pomóc w utrzymaniu abstynencji i osiągnięciu celu rzucenia palenia na zawsze.
Jeśli czujesz chęć palenia zadzwoń do nas: 801 108 108 lub 22 211 80 15. Możesz też przeczytać kilka wskazówek https://jakrzucicpalenie.pl/chec-palenia/