Kiedy czujesz chęć palenia…

Każdy rzucający palenie czasem czuje chęć palenia. Nie ma znaczenia czy paliliśmy tradycyjne papierosy, czy używaliśmy tytoniu podgrzewanego lub e-papierosów. Najczęściej powodem odczuwania tego łaknienia są nawyki i przyzwyczajenia związane z używaniem produktów z nikotyną. Nie zawsze mamy wpływ na to, czy chęć palenia się pojawi. Możemy jednak modyfikować siłę i poziom odczuwanej chęci palenia.

Co zrobić kiedy czujesz chęć palenia?

Przypomnij sobie dwie różne sytuacje, w których z różną siłą odczuwana była chęć palenia. Pomyśl czym różniły się te sytuacje. Dlaczego czasem potrzeba sięgnięcia po papierosa jest słabsza, a czasem mocniejsza. Czy masz wpływ na to, jak silne jest to łaknienie? Czy to jakieś myśli lub zachowania powodują, że potrzeba palenia bywa słabsza? Jeśli tak, to postaraj się powtarzać je przy kolejnej sytuacji, w której pojawi się ochota na papierosa.

Co zrobić, żeby chęć palenia szybko mijała?

Chęć palenia trwa przez jakiś czas. Zazwyczaj nie utrzymuje się zbyt długo, ale bywa tak, że ciągnie się w nieskończoność. Warto znowu sięgnąć do swoich własnych doświadczeń i zastanowić się od czego to zależy? Dlaczego czasem już po chwili zapominamy o pomyśle, żeby zapalić, a innym razem nie możemy się od tej myśli opędzić. Co pomaga w zatrzymaniu chęci palenia, a co ją napędza? Takie rozważania mogą prowadzić do odpowiedzi na pytanie, jak przerwać to nieprzyjemne pragnienie.

Uruchom kreatywność!

Warto uruchomić też swoja kreatywność i wymyślać pomysły na to, jak nie pozwolić narastać chęci palenia. Takich propozycji może być wiele, a my podajemy kilka przykładów zaczerpniętych od osób rzucających palenie:

  1. Przewiduj – bądź gotowy/a na pojawienie się chęci palenia.
  2. Unikaj wyzwalaczy – czyli wszystkiego, co kojarzy się z paleniem.
  3. Zajmij się czymś – zaangażowanie w najprostsze nawet czynności bywa bardzo pomocne.
  4. Noś przy sobie coś, czym zajmiesz ręce np. breloczek.
  5. Zajmij czymś głowę np. przeglądaj zdjęcia w telefonie, rób listę zakupów, przypomnij sobie przepis na ulubione danie.
  6. Rób coś, co imituje czynność palenia np. żucie gumy, picie wody, gryzienie marchewek.
  7. Przekieruj swoją uwagę – nie pozwól żeby myśli skoncentrowały się na chęci palenia. Zacznij myśleć o czymś innym.
  8. Poćwicz – wystarczy szybki marsz lub parę skłonów, ale możesz też pokusić się o większy wysiłek.
  9. Skorzystaj ze wsparcia innych – porozmawiaj z bliskimi, zadzwoń do przyjaciół lub Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

Podobne porady znajdziesz: https://jakrzucicpalenie.pl/ochota-na-papierosa/