Od 1974 r w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Jak co roku jest to okazja do przypomnienia faktów, które mogą wzmocnić motywację do rzucenia palenia!

  • Rzucenie palenia jest najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko rozwoju wielu innych chorób, które nie są powszechnie kojarzone z konsekwencjami palenia np. jaskry i osteoporozy.
  • Uzależnienie od palenia tytoniu jest chorobą, którą można wyleczyć.
  • Istnieje wiele sposobów na to, by przestać palić. – wsparcie psychologiczne, sięgnięcie po środki farmakologiczne, dobór odpowiedniej metody.
  • Motywem do rzucenia palenia zwykle jest głównie troska zdrowie swoje oraz najbliższych. Warto też pomyśleć o korzyściach finansowych, czy o tym jak rzucenie palenia wpłynie na nasze relacje z bliskimi. Zwróćmy tez uwagę, że wygranie z uzależnieniem daje ogromne poczucie satysfakcji i, co niezmiernie ważne, wolności.
  • Nigdy nie jest za późno, aby podjąć decyzję o rzuceniu palenia. Nieważne, czy paliliśmy rok, czy 5 lat. Jeśli przestaniemy palić papierosy pierwsze korzyści zdrowotne odczuwane będą bardzo szybko. Już w ciągu 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa tętno ustabilizuje się i powróci do normy a po 24 godzinach zmniejszy się ryzyko zawału serca. Po 48 godzinach wróci  prawidłowe funkcjonowanie zmysłów węchu i smaku. Od 1 do 9 miesięcy potrwa proces wzmocnienia układu krążenia i oddechowego. Po kilku latach znacznie zmniejszy się ryzyko zachorowania na nowotwory oraz choroby układu krążenia.
  • Rzucenie palenia jest możliwe, ale nie zawsze przebiega łatwo.

Jak przestać palić?

Wiele osób potrzebuje wsparcia, rozmowy i specjalistycznej porady dotyczącej procesu rzucania palenia. Dlatego jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń  do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym:  801 108 108 lub 22 211 80 15 (dla telefonów komórkowych)

Porady można uzyskać także pisząc na adres: biuro@jakrzucicpalenie.pl