O szkodliwości palenia papierosów nikogo nie trzeba już przekonywać. Nie wszyscy jednak są przekonani, że warto rzucić palenie. Oto kilka z wielu powodów dlaczego opłaca się odstawić papierosy:

  1. Rzucenie palenia powala dłużej i lepiej żyć!

Badania wskazują, że rzucenie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne i wydłuża oczekiwaną długość życia. Z każdym kolejnym dniem i rokiem oczyszczania się organizmu po rzuceniu palenia, maleje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe – nowotwory, choroby układu krążenia, układu oddechowego i układu pokarmowego. Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia. Nawet osoby, u których wystąpiły już objawy chorobowe mogą być pewne, że rzucenie palenia pozytywnie wpłynie na ich leczenie, złagodzenie objawów, a nawet zahamowanie dalszego rozwoju.

Wiele korzyści zdrowotnych odczuwanych jest niemal natychmiast po odstawieniu papierosów (np. poprawia się krążenie krwi, odczuwany jest wzrost energii)

, inne będą odczuwane stopniowo.

  1. Rzucenie palenia jest estetyczne!

Po rzuceniu palenia znacznie poprawia się kondycja skóry i włosów a zęby stają się bielsze.

Dym tytoniowy powoduje przedwczesne starzenie się skóry, a cera staje się ziemista, pojawiają się przebarwienia, pajączki, sińce pod oczami. Odstawienie papierosów pozwala na cofnięcie się tych niekorzystnych zmian. Cera po rzuceniu palenia staje się bardziej nawilżona, a naczynia krwionośne i małe naczynia włosowate bardziej napięte i elastyczne, wyrównuje się także koloryt skóry. Z czasem zmniejszą się także cienie pod oczami.

Dodatkowo skóra i ubrania są wolne od nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego a naszej przestrzeni nie szpecą popielniczki i popiół z papierosów.

  1. Zwiększa się zasobność portfela.

Jeśli codziennie zaoszczędzisz 15 zł (koszt przeciętnej paczki papierosów) to rocznie w portfelu zostanie Ci nawet 5 400 zł. To kwota, którą można spożytkować na wiele przyjemności!

  1. Poczujesz smaki i zapachy

Wraz z rzuceniem palenia odzyskasz zdolność odczuwania prawdziwych smaków i zapachów. Z każdym kolejnym dniem bez papierosa obierać będziesz dawno zapomniane aromaty, a smak potraw zapewne spowoduje niemałe zdziwienie. Pomyśl, jak to będzie znowu poczuć zapach wiosny ….

  1. Wzmocnisz swój organizm.

Palenie tytoniu może w niekorzystny sposób wpływać na układ odpornościowy. Dym tytoniowy nie tylko nasila zapalne reakcje uczuleniowe i autoimmunologiczne, ale jego toksyczne składniki negatywnie wpływają na reakcje obronne organizmu wobec zakażeń. Rzucając palenie nie tylko więc mniej narażony będziesz na infekcje ale również na alergie.

Nie czekaj – rzuć palenie!