Po co dzwonić pod numer 801 108 108?

Po co dzwonić pod numer 801 108 108?
„Nie wrzucamy palaczy do jednego worka”

To deklaracja doradców Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, którzy codziennie pomagają dziesiątkom osób w rzuceniu palenia. Jako klucz do sukcesu traktują maksymę, że ich interwencja musi być „skrojona na miarę każdego dzwoniącego”. Wierzą też, że klienci poradni posiadają zdolności i kompetencje, które pozwolą im odnieść sukces. Bezsprzecznie właśnie te podstawowe zasady pozwalają na pełne szacunku wspieranie osób palących w samodzielnym znajdowaniu rozwiązań i wprowadzaniu zmian.

    Jak wygląda to w praktyce? Jak przebiega rozmowa z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym?

Dla wielu osób podjęcie decyzji o rozmowie ze specjalistą jest ogromnym wyzwaniem. Obawiają się trudnych pytań, negatywnej oceny, czy przyznania do słabości. Niektórzy boją się, że dostaną od doradcy ścisłe zalecenia, których nie będą w stanie zrealizować.

W naszej poradni doskonale to rozumiemy. Dlatego ukierunkowani jesteśmy na słuchanie o pomysłach naszych rozmówców na rozwiązanie swojego problemu. To klient jest ekspertem! W związku z tym nasze pytania koncentrują się na określeniu tego, do czego i w jaki sposób klient zmierza. Pomagamy w określeniu mocnych stron, które pomogą w osiąganiu celu. Z pewnością nie dajemy recepty na sukces w rzuceniu palenia. Natomiast pomagamy w opracowaniu własnego, zindywidualizowanego planu i wspieramy w jego realizacji.

Szeroko omawiamy to, czego klient oczekuje po rzuceniu palenia. Z tego względu pytamy jak zmieni się jego życie, kiedy osiągnie swój cel? Spojrzenie w przyszłość i zobaczenie szeregu pozytywnych zmian, pozwala na wzmocnienie motywacji. Dostrzeżenie wielu korzyści, o których wcześniej nawet się nie pomyślało z pewnością sprzyja sukcesowi.

Rozmawiamy też o wcześniejszych doświadczeniach w radzeniu sobie z trudnościami. Pokazujemy, że chociaż wiele osób ma przekonanie o „braku silnej woli”, może ono nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dlatego podkreślamy, że każdy z naszych rozmówców ma możliwości i umiejętności do tego by przestać palić. Naszą rolą jest ich wydobywanie i przekazanie klientowi informacji zwrotnej na temat jego zasobów. Dzięki temu nasi rozmówcy budują przekonanie „mogę to zrobić, to jest w zasięgu moich możliwości”.

Kierujemy rozmową w taki sposób aby rozwiązanie wypłynęło od klienta i aby to on proponował sposoby i decydował kiedy i jak to zrobi. Z naszej strony może również liczyć na wyjaśnienie zasad działania środków farmakologicznych wspomagających proces rzucania palenia, pomoc w zrozumieniu mechanizmów uzależnienia czy informacje jak radzić sobie z objawami odstawienia nikotyny. To, co z naszych propozycji wykorzysta budując swój plan rzucenia palenia, jest zawsze decyzją dzwoniącego.

Zadzwoń do nas lub napisz i podaj swój numer telefonu 🙂

Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-21.00 i w soboty 9.00-15.00