Palić, czy nie palić… czyli rzucanie palenia w czasach pandemii.

Pojawienie się nowego wirusa SARS-CoV-2 i pandemia jest powodem wielu zmian, które w pełni ocenić będziemy mogli dopiero po pewnym czasie. Tymczasem wiele działań podejmowanych jest eksperymentalnie, kierując się pierwszymi obserwacjami. Nikt nie wie w 100% jakie działania będą skuteczne, co pomoże w walce z rozprzestrzenianiem wirusa. Jesteśmy zasypywani informacjami, często sprzecznymi. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim kwestii zdrowotnych, a w tym również problemu palenia papierosów. Pojawiają się doniesienia wskazujące na większe ryzyko infekcji COVID-19 wśród palaczy, a po kilku dniach inne wskazujące na mniejszy odsetek zakażeń wśród osób palących.

    Jak odnaleźć się w tym chaosie i podjąć właściwe decyzje zdrowotne?

Odpowiedź jest prosta. Podstawowym wyznacznikiem musi być zdrowy rozsądek! Informacje o szkodliwym wpływie dymu tytoniowego i aerozolu produkowanego przez e-papierosy są powszechnie znane. Dym tytoniowy szkodzi na bardzo wiele różnych sposobów! Podstawowe zalecenie profilaktyki nowotworów – rzuć palenie! Profilaktyki chorób układu krążenia – rzuć palenie! Profilaktyki chorób układu oddechowego – rzuć palenie! Profilaktyki chorób układu pokarmowego – rzuć palenie! Profilaktyki chorób układu wydalniczego – rzuć palenie! Profilaktyki chorób układu kostnego – rzuć palenie! Chcesz wzmocnić swoją odporność – rzuć palenie! Masz problemy stomatologiczne – rzuć palenie! Można tak w nieskończoność…

    Czy więc zagrożenie COVID-19 wpływa na decyzję o zaprzestaniu palenia!

Zdecydowanie powinno! Teraz szczególnie ważny jest ogólny stan zdrowia! W przypadku infekcji znaczenie ma to, w jakiej kondycji jest nasz układ oddechowy i znajdujące się w nim błony śluzowe, na ile wydolne jest serce, czy nerki! To właśnie może decydować o tym, czy ulegniemy zakażeniu i jaki będzie miało ono przebieg!

    Nie ma wątpliwości – rzucenie palenia jest najlepszym co możesz zrobić dla siebie właśnie teraz!

Twój organizm zacznie proces oczyszczania i regeneracji już po kilkudziesięciu minutach. Jeśli obawiasz się objawów odstawienia, czy negatywnych konsekwencji odstawienia nikotyny możesz zastosować środki wspomagające proces rzucania palenia np. oparte o terapeutyczną nikotynę, podawaną w kontrolowanych dawkach! Wszystkie wątpliwości rozwieją doradcy Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym! Sięgnij po paczkę papierosów i zamiast wyciągać z niej papierosa, skorzystaj z umieszczonego na niej numeru do Poradni!