Palenie tytoniu a choroby układu oddechowego
Palenie tytoniu a choroby układu oddechowego
Jedną z głównych przyczyn zachorowalności na choroby układu oddechowego jest palenie tytoniu. W Polsce każdego roku z powodu chorób układu oddechowego umiera ponad 12 tysięcy mężczyzn i ponad 8 tysięcy kobiet. Aż 55% tych zgonów u mężczyzn jest związanych z paleniem tytoniu, a 27% u kobiet. Oznacza to, że łącznie można by uniknąć ponad 7 tysięcy zgonów rocznie, gdyby Polki i Polacy nie palili papierosów. Również narażenie na bierne palenie może przyczyniać się do występowania chorób układu oddechowego u osób niepalących.
Zawarte w dymie tytoniowym substancje toksyczne szkodzą organizmowi od momentu inhalacji dymu przez usta i nos. Uszkadzają one tkanki i komórki przez całą drogę, aż do płuc, gdzie są wchłaniane. W rezultacie palenie tytoniu powoduje choroby płuc, w tym większość przypadków przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Palenie sprawia, że przewlekłe choroby płuc mają cięższy przebieg; oraz zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. Czynniki genetyczne sprawiają, że niektóre osoby są bardziej podatne na choroby układu oddechowego, związane z paleniem tytoniu niż inne.
Regularne zaciąganie się dymem tytoniowym przeciąża mechanizmy obronne układu oddechowego. Dlatego po latach palenia tytoniu tkanka płucna pokrywa się bliznami, traci elastyczność i układ oddechowy jest mniej efektywny. W rezultacie nie realizuje skutecznie najważniejszego etapu procesu oddychania: przenoszenia tlenu do krwi i odprowadzania dwutlenku węgla na zewnątrz organizmu.
-
Palenie tytoniu a rozwój płuc
Dorośli, którzy rozpoczęli palenia tytoniu jako nastolatkowie, mogą mieć płuca nie funkcjonujące z pełną wydajnością. Dzieje się tak, ponieważ płuca młodych ludzi wciąż rosną, a substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym spowalniają wzrost płuc. Takie uszkodzenie jest trwałe i zwiększa ryzyko Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc w późniejszym życiu.
-
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Uszkodzenie płuc spowodowane paleniem tytoniu prowadzi do rozwoju nieuleczalnej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Osoby z POChP mają uszkodzone drogi oddechowe i powoli umierają z powodu braku tlenu. Osiem na 10 przypadków przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest spowodowanych paleniem tytoniu. Ostatnie badania pokazują, że ryzyko POChP wzrasta, szczególnie u kobiet i jest obecnie podobne do ryzyka obserwowanego u mężczyzn. W niektórych grupach wiekowych palące kobiety są ponad 38 razy bardziej narażone na POChP w porównaniu z kobietami niepalącymi..
-
Astma
Jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego i jest również bardzo powszechna wśród dorosłych. Choroba ta blokuje drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza, co powoduje świszczący oddech, kaszel i uczucie duszności. Badania naukowe sugerują, że młodzież, która pali, może być bardziej narażona na rozwój astmy. Narażenie na bierne palenie może wywołać atak astmy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ciężki atak astmy może zagrozić życiu dziecka.
-
Rak płuca
Rak płuca jest pierwszą przyczyną umieralności z powodu nowotworów w Polsce, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Każdego roku niemal 16 tysięcy mężczyzn i ponad 8 tysięcy kobiet umiera z powodu raka płuca. W populacji mężczyzn aż 94% raków płuca związanych jest z paleniem tytoniu, u kobiet aż 75%. Oznacza to, że ponad 20 tysiącom zgonów z powodu raka płuca można by zapobiec.
Nie wiemy dokładnie, u których palaczy może rozwinąć się choroba płuc z powodu palenia tytoniu. Z pewnością jednak jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia płuc i wiele poważnych przewlekłych chorób płuc jest spowodowanych paleniem tytoniu. Dzieci i nastolatki, które palą, mogą uszkodzić swoje płuca na całe życie. Zaprzestanie palenia poprawia czynność płuc i zmniejsza ryzyko infekcji płuc.
Źródła:
- S. Department of Health and Human Services. The Health Consequences of Smoking—50 Years of Progress: A Report of the Surgeon General. Atlanta: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health, 2014.
- Wojciechowska U, Didkowska J, Michałek I, Olasek P, Ciuba A. Nowotwory złośliwe w Polsce w 2018 roku. Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy. Warszawa, 2020.