Palenie i cukrzyca – co dziś wiemy?

Nasze społeczeństwo coraz częściej choruje na insulinooporność lub cukrzycę typu 2. Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych, i niestety może powodować groźne powikłania. W 2018 roku na cukrzycę w Polsce chorych było blisko 3 miliony osób, a lekarze średnio co 2 godziny wykonywali amputację stopy cukrzycowej. Palenie niewątpliwie wpływa na wiele aspektów związanych z ryzykiem i przebiegiem cukrzycy. Właśnie dlatego warto rzucić niezależnie od tego jak długo palisz.

Czy ryzyko, że jeśli palę, to zachoruję na cukrzycę jest większe?

Wiele mocnych dowodów naukowych wskazuje na to, że tak. Aktywne palenie w sposób zależny od dawki zwiększa ryzyko zarówno stanu przedcukrzycowego, jak i cukrzycy typu 2. Nie opublikowano natomiast do tej pory zbyt wielu badań dotyczących wpływu aktywnego palenia na ryzyko cukrzycy typu 1. Warto wiedzieć również, że aktywne palenie podczas ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy ciężarnych.

Znane są także dowody naukowe na to, że narażenie na bierne palenie jest niezależnie związane ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 oraz cukrzycy ciężarnych. Jeśli więc przebywamy w otoczeniu osób palących choć sami nie palimy, nasze ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta.

Co jeśli już mam cukrzycę?

U osób chorujących na cukrzycę palenie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko powikłań. Palenie powoduje między innymi gorszą kontrolę stężenia cukru we krwi i utrudnia stabilizację glikemii. Pamiętajmy, że wszystkie wahania stężenie cukru we krwi powodują z kolei większe ryzyko powikłań w układzie krwionośnym. W związku z tym ryzyko zaburzeń lipidowych a także zdarzeń sercowo-naczyniowych u palących cukrzyków jest większa. Co ciekawe, palenie u osób z cukrzycą ma też inne powikłania. Badacze zaobserwowali między innymi zwiększone ryzyko niskiej masy kostnej, większą liczbę hospitalizacji z powodu zakażeń, a nawet zwiększone ryzyko depresji…

Leczenie uzależnienia od nikotyny a cukrzyca

Analizując dostępne dowody naukowe obecnie stwierdza się, że cukrzyca nie wyklucza możliwości stosowania farmakoterapii w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Rzucenie palenia z pewnością przyniesie osobom chorym ogromne korzyści zdrowotne. Właśnie dlatego nawet u cukrzyków należy rozważyć zastosowanie środków wspomagających rzucenie palenia. Obecnie wskazuje się, że dostępne na ryku produkty lecznicze stosowane w leczeniu uzależnienia od nikotyny nie są przeciwwskazane u osób z cukrzycą.

Palenie i cukrzyca

Podsumowując, jeżeli palisz lub przebywasz w otoczeniu palaczy Twoje ryzyko cukrzycy wzrasta. Co więcej, jeżeli już chorujesz na cukrzycę masz większe ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Warto pamiętać, że cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do farmakoterapii uzależnienia od nikotyny. Ryzyko powikłań maleje po zerwaniu z nałogiem. W rezultacie, każdy moment na zerwanie z nałogiem jest dobry. Powodzenia!

 

mgr Elwira Gliwska

Źródła:

Durlach, V., Vergès, B., Al-Salameh, A., Bahougne, T., Benzerouk, F., Berlin, I., … & Le Faou, A. L. (2022). Smoking and diabetes interplay: A comprehensive review and joint statement. Diabetes & metabolism, 101370. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35779852/

Use of non-sugar sweeteners: WHO guideline. Geneva: World Health Organization; 2023. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.

Sprawdź również co warto jeść rzucając palenie: https://jakrzucicpalenie.pl/co-jesc-gdy-rzucasz-palenie/