Nie chcemy namawiać Cię do rzucenie palenia, a jedynie do zebrania garści informacji, które dotyczą Ciebie i zastanowienia czy faktycznie „palisz bo lubisz” lub „vapujesz dla przyjemności”.  To Ty podejmiesz decyzję…
Zapewne masz własne przekonania na temat papierosów lub innych produktów z nikotyną, może jednak warto abyś poznał fakty i mity dotyczące palenia. Może zweryfikujesz niektóre swoje sądy, a inne znajdą potwierdzenie?
Można długo wymieniać dlaczego nie warto palić, ani używać produktów z nikotyną . Sprawdź, na co decydujesz się sięgając po każdego następnego papierosa – zajrzyj do info o szkodliwości.
Proponujemy Ci też sprawdzenie, co inni sądzą o swoim nałogu, jakie za i przeciw paleniu i papierosom przedstawiają.
Zastanawiałeś się nad tym, czy jesteś uzależniony i jaki charakter ma Twoje palenie? Poczytaj o mechanizmach uzależnienia i sprawdź, czy jesteś uzależniony od palenia – zrób test uzależnienia.
Paląc każdego kolejnego papierosa lub vapując wprowadzasz do organizmu nikotynę, która jest narkotykiem. Początkowo powoduje przyjemne uczucie odprężenia. W dodatku, zwykle paleniu towarzyszą przyjemne okoliczności np. miłe towarzystwo, chwila odpoczynku. Powstaje więc skojarzenie przyjemnych uczuć z przyjemnymi okolicznościami i przekonanie „palę bo lubię”. Niestety proces uzależniania się przebiega  podstępnie (u każdego w innym tempie). Mózg przyzwyczaja się do dawek nikotyny  i kiedy brakuje nikotyny (np. ktoś nie zapalił papierosa) zaczyna być odczuwany nieprzyjemny stan pobudzenia i rozdrażnienia. Po zapaleniu papierosa wszystkie negatywne odczucia mijają… W ten sposób, niezauważenie „palę bo lubię” zamienia się w „palę bo muszę”. A jak jest u Ciebie?

Jeśli nie myślisz o odstawieniu nikotyny  –warto, abyś  przynajmniej minimalizował szkody. Nie utrwalaj stałych nawyków związanych z paleniem czy używaniem produktów z nikotyną. Staraj się palić/vapować w świadomy sposób: zwracaj uwagę jak często i jak intensywnie to robisz, staraj się maksymalnie zmniejszyć ilość używanego produktu. Te działania nie wyeliminują ryzyka zdrowotnego, ale pozwolą lepiej kontrolować uzależnienie. Dodatkowo przy ewentualnej próbie rzucenia palenia będą zwiększały szansę na sukces.

Jeśli choć przez chwilę pomyślałeś, czy nie byłoby warto rzucić palenia przejdź na inne nasze podstrony – zastanów się … a może rzucić?