Już za chwilę przywitamy Nowy Rok. Wielu z nas będzie bawiło się na przyjęciach, balach, czy po prostu w domu, w gronie najbliższych. Często tego typu okazje są swego rodzaju egzaminem dla osób starających się rzucić palenie. Palący znajomi, a także alkohol mogą przyczynić się do ponownego sięgnięcia po papierosa. Niestety, jak pokazują badania naukowe jednoczesne

palenie papierosów i picie alkoholu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia szeregu nowotworów, nie tylko raka płuca. Alkohol ułatwia wnikanie rakotwórczych substancji z papierosa do organizmu, w szczególności w obrębie jamy ustnej oraz gardła, przyczyniając się do znacznego zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów głowy i szyi. Szacuje się, że zaprzestanie palenia papierosów oraz picia alkoholu redukuje to ryzyko nawet o ponad 80%!

Proces rzucania palenia nie jest łatwy i dla wielu osób składa się z wielu etapów i prób rozstania z nałogiem. Dlatego ewentualne potknięcia należy traktować jako naturalne elementy wytrwałego dążenia do celu – zdrowego życia bez papierosów. Zbliżający się Nowy Rok, to świetna okazja, aby zadbać o swoje zdrowie i rzucić palenie. Jeśli nie jesteś pewna lub pewien jak powinieneś rozpocząć ten proces, możesz skontaktować się z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym, gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc.

Wszystkim tym, którzy postanowili w Nowym Roku rzucić palenie, a także tym, którzy chcą wytrwać kolejny rok bez palenia, życzymy wytrwałości.