Mity na temat palenia

  1. Palenie jest wyborem.

Zapalenie pierwszego papierosa jest indywidualną decyzją, jednak już po kilku papierosach może się ono stać przymusem. Nikotyna działa na ośrodek nagrody w mózgu poprzez łączenie się z nikotynowymi receptorami acetylocholiny. Jest też substancją o bardzo dużym potencjale uzależniającym. Dodatkowo nikotyna działa na ośrodki związane z procesem uczenia się i pamięci. Dlatego u części osób bardzo szybko postępuje proces uzależnienia. Palenie może jedynie wydawać się wyborem lub nawykiem, natomiast szybko prowadzi do uzależnienia [1].

  1. Okazjonalne palenie nie szkodzi.

Wraz z wypaleniem jednego papierosa do organizmy dostarczane jest ok. 7 tysięcy szkodliwych substancji, z czego 70 to substancje rakotwórcze [2]. Palenie tytoniu nie pozostaje obojętne dla większości organów. Powoduje wiele chorób (m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, cukrzyca i in.) i przyczynia się do uzależnienia. Dlatego, palenie jest niebezpieczne nie tylko dla nałogowych i długoletnich palaczy, ale również dla osób narażonych na bierne palenie.

  1. Za późno, aby rzucić palenie – szkody się już dokonały.

Palenie tytoniu jest główną przyczyną chorób, którym można zapobiec. Dlatego jego zaprzestanie będzie zawsze wiązało się z korzyściami zdrowotnymi. Co prawda im dłuższy okres palenia, tym większe szkody w organizmie, jednak nigdy nie jest za późno, aby rzucić. Organizm zaczyna regenerować się już 20 minut po zaprzestaniu palenia – puls i cieśnienie krwi zaczynają się stabilizować. Po 8 godzinach wraca do normy stężenie tlenu we krwi, co prowadzi do poprawy krążenia krwi. Następnie polepsza się odczuwanie smaków i zapachów. Zwiększa się wydolność organizmu i poprawia się wygląd skóry. Co najważniejsze z czasem zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, w tym nowotworów [3].

  1. Po rzuceniu palenia przytyję.

Nikotyna stymuluje syntezę prekursorowego polipeptydu, który m.in. wpływa na zmniejszenie apetytu [4]. Abstynencja nikotynowa poprawia więc apetyt. Dodatkowo wpływa na poprawę odczuwania smaków i zapachów, dzięki czemu jedzenie może dostarczyć więcej przyjemności. Pomimo to zaprzestanie palenia nie zawsze wiąże się ze wzrostem masy ciała.  Aby zapobiec przytyciu warto zwiększyć aktywność fizyczną oraz zadbać o prawidłowe odżywianie się.

  1. Palenie pomaga złagodzić stres.

Nikotyna jest substancją psychoaktywną, która stymuluje wyrzut do mózgu dopaminy, zwiększa produkcję adrenaliny i podnosi ciśnienie krwi. Dlatego na krótki czas odczuwana jest poprawa samopoczucia i uczucie ulgi.  Po jakimś czasie osoba uzależniona zaczyna odczuwać konsekwencje spadku poziomu dopaminy w mózgu. Pojawia się uczucie napięcia i rozdrażnienia. Żeby poradzić sobie z tym nieprzyjemnym stanem palacz zapala papierosa. W rezultacie utrwala przekonanie, że to papieros pomógł złagodzić stres.

Palenie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i społecznymi.

Jeżeli nie palisz, nie zaczynaj. Jeśli palisz, postaraj się rzucić.

Jeśli nie wiesz jak rzucić, zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108; 22 211 80 15.

mgr Agata Ciuba

[1] De Biasi M, Dani JA. Reward, addiction, withdrawal to nicotine. Annu Rev Neurosci. 2011;34:105-130. doi:10.1146/annurev-neuro-061010-113734.

[2] Noar SM, Kelley DE, Boynton MH, Morgan JC, Hall MG, Mendel JR, Ribisl KM, Brewer N. Identifying principles for effective messages about chemicals in cigarette smoke. Preventive Medicine 2018. 106: 31-37. https://doi.org/10.1016/j.ypmed.2017.09.005.

[3] Toll BA, Rojewski AM, Duncan LR, et al. „Quitting smoking will benefit your health”: the evolution of clinician messaging to encourage tobacco cessation. Clin Cancer Res. 2014;20(2):301-309. doi:10.1158/1078-0432.CCR-13-2261.

[4] McFadden KL, Cornier MA, Tregellas JR. The role of alpha-7 nicotinic receptors in food intake behaviors. Front Psychol. 2014;5:553. Published 2014 Jun 6. doi:10.3389/fpsyg.2014.00553.