MIT – palenie kilku sztuk papierosów dziennie nie szkodzi

Jednym z objawów uzależnienia od tytoniu jest tendencja do tłumaczenia sobie dlaczego „można” nadal palić. Zwykle dzieje się to w sposób zupełnie nieświadomy. Niemniej różne przekonania dotyczące papierosów i palenia „pozwalają” osobom uzależnionym trwać w uzależnieniu.

Dlatego warto zweryfikować, jak te przekonania mają się do rzeczywistości?

Jednym z powszechnych mitów dotyczących palenia jest stwierdzenie, że palenie kilku papierosów dziennie nie szkodzi, ponieważ organizm jest w stanie zniwelować szkodliwe działanie nawet około 7 szt. papierosów dziennie.

Jest to ewidentny FAŁSZ!

Nie ma bezpiecznej liczby wypalanych papierosów i nawet palenie jednego papierosa dziennie może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Badania INTERHEART wskazują na zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego nawet u osób palących od 1 do 5 papierosów dziennie!

Należy pamiętać, że wypalenie nawet 1 papierosa oznacza, że do organizmu wprowadzono ok 7 tyś. szkodliwych substancji, w tym do 70 rakotwórczych! Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie  i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje. Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu  wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne. Ponadto nikotyna, która wraz z dymem tytoniowym trafia do naszego organizmu ma silny potencjał uzależniający. Dlatego bardzo często okazjonalni palacze zaczynają palić codziennie, a liczba papierosów rośnie.

Prawdą jest, że wraz z liczbą palonych papierosów rośnie ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe. Jednak nawet jeden papieros dziennie lub okazjonalne palenie nie jest obojętny dla zdrowia.

Dlatego jeśli palisz okazjonalnie lub mało, nie ryzykuj!