Jestem w ciąży i palę

Chcemy Ci pomóc przejść przez ten szczególny okres. Być może słyszałaś różne opinie na temat palenia w ciąży. Jedni mówili: „Rzuć natychmiast!”, a inni: „Możesz sobie popalać”, a może ktoś powiedział Ci: „Takie rzucanie to stres dla dziecka”. Niezależnie od tego czy planowałaś zajście w ciążę czy nie ważne jest to, że nadal palisz papierosy. Odstawienie papierosów może być dla Ciebie dużym stresem. Spowoduje u Ciebie przejściowe objawy odstawienia. Prawdopodobnie ten dyskomfort odczuje też Twoje nienarodzone dziecko. Jednak w dłuższej perspektywie jest to dla niego bardziej korzystne niż wspólne palenie przez resztę ciąży. Warto, abyś poznała fakty i mogła podjąć odpowiedzialną decyzję. 
Jeśli jest to Twoja pierwsza próba rzucania palenia – bardzo ważne jest, abyś się do niej odpowiednio przygotowała! Przyjrzyj się swojemu paleniu, pomoże Ci w tym krótki wywiad. Jeśli chcesz możesz również sprawdzić czy jesteś uzależniona – poczytaj o mechanizmach uzależnienia, zrób sobie test uzależnienia od palenia. Żeby było Ci łatwiej rzucać, warto żebyś poobserwowała siebie i przygotowała się do takiej próby. Spróbuj przypomnieć sobie konkretne sytuacje, w których zazwyczaj wypalasz papierosy. Może warto abyś wypisała wszystkie takie chwile z papierosem. Zastanów się, dlaczego palisz?… Co według Ciebie daje Ci papieros?… Czy wiesz, co mogłabyś robić w zamian, np. czym zająć ręce, lub jak możesz się przez chwilę zrelaksować właśnie bez papierosa.
 
O rzucaniu palenia możesz też porozmawiać ze swoim lekarzem (najlepiej gdyby sam nie palił!) – lub udać się na wizytę do poradni dla palących albo zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (poradnie). Jeśli masz dużo obaw i nie wyobrażasz sobie siebie bez papierosa warto, abyś porozmawiała na ten temat z psychologiem. Jeśli jest to Twoja kolejna próba rzucania palenia przyjrzyj się swoim poprzednim próbom – wejdź na analiza Twoich poprzednich prób, pomoże Ci to w lepszym przygotowaniu do rzucania.