Jak kontolować potrzebę palenia?

 

Jak kontrolować potrzebę palenia?

17 listopada 2016 r obchodzimy kolejny Światowy Dzień Rzucania Palenia.
Jeśli palisz tytoń postaraj się tego dnia powstrzymać od zapalenia papierosa. Może to być dla Ciebie wyzwanie i sprawdzenie reakcji swojego organizmu na nową sytuację lub też stać się pierwszym krokiem do trwałej abstynencji.
Odstawiając papierosy musisz być przygotowany na pojawianie się chęci palenia. Czasem będzie ona związana z fizycznym zapotrzebowaniem na nikotynę, ale najczęściej wynikać będzie z zakodowanych w podświadomości rytuałów i nawyków. Wystarczy, że pojawi się tzw. „wyzwalacz”, czyli osoba, sytuacja lub miejsce, które kojarzy się z paleniem, a osoba uzależniona poczuje przemożną chęć palenia. Pomyśl o wszystkich okolicznościach, w których nawykowo sięgasz po papierosa oraz zaplanuj czas tak, by uniknąć możliwie największej liczby sytuacji kojarzących się z paleniem. Pamiętaj jednak, że nie będziesz w stanie uniknąć wszystkich wyzwalaczy, ale możesz nauczyć się je kontrolować.
Jak kontrolować potrzebą palenia?
Pamiętaj , że chęć palenia zazwyczaj trwa od 5 do 10 minut. Staraj się ją przeczekać. Opracuj listę rzeczy, które możesz zrobić, aby odwrócić swoją uwagę.
Oto kilka propozycji:
-Uzyskaj wsparcie – zadzwoń do kogoś bliskiego. Naucz się korzystać z pomocy i wsparcia specjalistów. Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108) i porozmawiaj z doradcą lub poproś by doradcy zadzwonili w dogodnym dla Ciebie terminie.
-Chęć palenia może trwać długość kilku piosenek! Zrób listę odtwarzania, aby zająć myśli czymś przyjemnym.
-Pomyśl o powodach dla których chcesz być osobą niepalącą!
-Oblicz ile pieniędzy zaoszczędzisz przez jeden dzień, jeden tydzień, miesiąc i rok. Zastanawiaj się co będziesz mógł z nimi zrobić?
-Bądź zajęty. Nie zostawiaj sobie czasu na nudę, czy analizowanie tego jak bardzo chcesz palić. Zajmij się czymś co Cię zaabsorbuje (np. zaplanuj generalne porządki w szafie lub malowanie)
-Idź na spacer lub pobiegać. Zrób kilka przysiadów lub przejdź się po schodach w górę i w dół. Aktywność fizyczna, nawet w krótkich seriach, może pomóc zwiększyć poziom energii i pokonać głód.
-Zajmij czymś usta np. żuj gumę, pij wodę, przegryzaj marchewki.
-Zrób coś innego. Gdy pojawi się chęć palenia natychmiast przerwij to co robisz i zacznij robić cokolwiek innego (np. z przygotowanej wcześniej listy). Zmiana swoich nawyków może pomóc otrząsnąć się z chęci zapalenia papierosa.
-Weź wolne, głębokie oddechy. Weź wdech przez nos i wydech przez usta. Powtórz tę czynność 10 razy lub do momentu, gdy poczujesz się bardziej zrelaksowany.
-Przejdź do miejsca, w którym się nie pali. Idź do miejsc publicznych, bo tam nie wolno palić!
-Zrób wszystko to, co wcześniej pomagało Ci przetrwać.
Powodzenia!

https://smokefree.gov/challenges-when-quitting/cravings-triggers/how-manage-cravings