Czy rzucać palenie pomimo stresu i lęku?

Czy rzucać palenie pomimo stresu i lęku?  Oczywiście tak! Rzeczywistość od kilku lat testuje naszą wytrzymałość. Obecna sytuacja generuje jeszcze większe napięcie i stres, więc wielu z nas przekłada wprowadzanie zmian w swoim stylu życia. Częste jest przekonanie, że w obliczu tak dużych wyzwań dnia codziennego zwyczajnie nie damy rady mierzyć się z dodatkowymi trudnościami.

Czy papieros łagodzi stres?

Z pozoru faktycznie zapalenie papierosa pomaga przezwyciężyć trudne emocje. Zaciągnięcie się dymem tytoniowym, w którym jest nikotyna powoduje gwałtowny wyrzut „dopaminy” do mózgu. Dlatego właśnie odczuwana jest ulga i przyjemne rozluźnienie. Jeśli zapaliliśmy będąc w stresie, w sposób oczywisty odczuwamy to jako rozładowanie napięcia w wyniku palenia. Niestety tu właśnie wpadamy w pułapkę. Bardzo szybko ten sztucznie podniesiony poziom dopaminy w naszym mózgu spada, a my znowu czujemy napięcie. W rezultacie przyzwyczajamy się do takiego sposobu reagowania na stres. Co gorsza, nasz organizm również adaptuje się do ciągłego, regularnego pobudzania nikotyną. W konsekwencji bez papierosa borykamy się z obniżeniem nastroju, gorzej radzimy sobie ze stresem, a nawet silniej odczuwamy lęk.

Rzuć palenie pomimo stresu i poczuj się lepiej!

Wyniki badań wskazują, że u osób, którym udało się rzucić palenie, nastąpił znaczący spadek poziomu lęku. Co więcej palacze, którym nie powiodło się rzucenie palenia, z czasem odczuwali wzrost uczucia napięcia. Badania wskazują też, że to właśnie u osób, które palą „dla uspokojenia”, po rzuceniu palenia poziom lęku wyraźnie spada. Wnioskując: chcąc rozładować napięcie i pozbyć się lęku nie warto sięgać po kolejnego papierosa. To właśnie rzucenie palenia pozwoli lepiej radzić sobie ze stresem. Warto więc rzucać palenie pomimo stresu i lęku!

Więcej o wpływie rzucenia palenia na stan emocjonalny: https://jakrzucicpalenie.pl/palenie-i-depresja/

I.Przepiórka; M.Cedzyńska