Czy leki na rzucenie palenia to ściema?

Czy leki na rzucenie palenia to ściema?

„Głód nikotynowy” – to pojęcie dobrze znane wszystkim uzależnionym od produktów z nikotyną. W dodatku każdy się go obawia. Niektórzy już go doświadczyli, inni znają kogoś, kto rzucał palenie i przezywał prawdziwe katusze. Co naprawdę dzieje się z organizmem osoby uzależnionej i czy reklamowane leki faktycznie pomagają przetrwać ten stan?

Czas zmian

Jednym z objawów uzależnienia od nikotyny jest to, że jej odstawienie lub nawet ograniczenie palenia może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Przystosowany do funkcjonowania pod wpływem kolejnych nikotyny  dawek organizm jest przez jakiś czas zdezorientowany. W mózgu brakuje nikotyny, która pobudzała wydzielanie substancji regulujących nastrój i utrzymujących poziom energii. Naczynia krwionośne nie są zmuszane do niefizjologicznego skurczu.  Dodatkowo osoba uzależniona odczuwa brak samej czynności palenia w sytuacjach, w których ten nawyk głęboko się utrwalił.

To i wiele innych mechanizmów powoduje, że osoba uzależniona może naprawdę bardzo źle znosić ten stan. Zaczyna odczuwać rozdrażnienie i stopniowo wszystko staje się irytujące. W dodatku dopada ją smutek i uczucie ciągłego napięcia, a nawet lęku. Noc również nie przynosi ukojenia. Pojawiają się problemy ze snem i koszmary senne. Za to w ciągu dnia dręczą nagłe ataki senności, bóle i zawroty głowy oraz bóle mięśniowe. Dodatkiem jest utrzymująca się, przemożna chęć zapalenia i świadomość, że zapalenie papierosa natychmiast przyniesie ulgę. Trudno się dziwić, że w odpowiedzi pojawia się pokusa by ulec i ponowić próbę za jakiś czas.

Oczywiście nasilenie objawów odstawienia jest zróżnicowane. Każdy organizm reaguje inaczej jednak dla większości osób uzależnionych okres rzucania palenia jest poważnym wyzwaniem. Dlatego poszukiwane są sposoby łagodzenia tych dolegliwości, tak by zwiększyć szanse na skuteczne leczenie uzależnienia od nikotyny.

Jakie leki na rzucanie palenia?

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej produktów leczniczych wspomagających proces rzucania palenia. Bez recepty dostępne są dwie grupy leków:

Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ)

To produkty, w których wykorzystywana jest terapeutyczna nikotyna. Proces wychodzenia z uzależnienia przy pomocy tych leków opiera się na prostym założeniu: w bezpieczny  sposób dostarczmy nikotynę. Dzięki temu nie pojawią się objawy odstawienia ani głód nikotyny i rzucający palenie będzie miał możliwość nauki nowych zachowań oraz zwalczenia nawyku sięgania po papierosa. Następnie stopniowo zmniejsza się dawki nikotyny aż do zera. W grupie tych produktów możemy wybrać  takie, w których nikotyna wchłaniana jest przez skórę (plastry z nikotyną) lub przez śluzówki w jamie ustnej (tabletki, gumy, spray).

Kolejnym ważnym rozróżnieniem jest czas i siła działania środka. Plastry z nikotyną działają nawet całą dobę. Pozostałe produkty z nikotyną należy stosować co ok. 2 godziny lub nawet częściej. Dlatego dla osób silnie uzależnionych zaleca się łączne stosowanie plastrów z innymi, krótko działającymi formami tej terapii. Plastry nie dopuszczają do pojawienia się objawów odstawienia, a doraźnie stosowane np. tabletki lub gumy powstrzymają chęć palenia w sytuacjach nawykowych. W dniu rozpoczęcia kuracji zaleca się odstawienie wszystkich innych produktów z nikotyną (m.in.: papierosów tradycyjnych, e-papierosów i tytoniu podgrzewanego)

Środki z Cytyzyną

To grupa leków powstałych w oparciu o wyciąg roślinny. Od kilku lat pojawiają się nowe produkty zawierające Cytyzynę.  Cytyzyna powoduje, że objawy odstawienia nikotyny są znacznie łagodniejsze, a dodatkowo palenie przestaje być przyjemne. Leki z tej grupy sprzedawane są w postaci tabletek lub kapsułek. W dniu rozpoczęcia terapii nie jest wymagane odstawienie papierosów, zaleca się natomiast stopniowe ograniczanie ich liczby. Działanie leku odczuwane jest po kilku dniach jego stosowania a odstawienie produktów z nikotyną powinno nastąpić ok. 5 dnia kuracji.

Na receptę od lekarza można kupić:

Środki z Bupropionem

Ta grupa leków działa poprzez blokowanie receptorów nikotynowych. Ponieważ lek działa na receptory dopaminowe łagodzi objawy depresji a dodatkowo hamuje łaknienie, co ogranicza przyrost masy ciała po rzuceniu palenia.

Czy leki na rzucenie palenia rzeczywiście działają?

Samo stosowanie leków, to zbyt mało! Pamiętajmy, że uzależnienie to połączone mechanizmy biologiczne i psychologiczne. Znaczenie mają reakcje organizmu na odstawienie nikotyny, nasze emocje oraz wszystkie przyzwyczajenia i nawyki związane z paleniem. Bez właściwego przygotowania obejmującego gotowość do powstrzymania nawykowej chęci palenia działanie leków będzie niewystarczające. Mówiąc wprost lek będzie działał. Będzie łagodził objawy odstawienia np: mniej odczuwane będzie rozdrażnienie, obniżenie nastroju lub problemy ze snem. Niestety nadal w sytuacjach nawykowych np. podczas porannej kawy lub podczas przerwy w pracy, osoba uzależniona może odczuwać palenia. Częstym błędem osób rzucających palenie jest wówczas traktowanie pojawienia się ochoty na papierosa jako znak, że lek nie działa. Dlatego właśnie ważne jest przygotowanie psychologiczne, by identyfikować nawykową chęć palenia.

Błędy w stosowaniu leków na rzucanie palenia

Czasem jest jednak tak, że leki faktycznie nie działają. Dlaczego? Ponieważ są w niewłaściwy sposób stosowane, co blokuje odczuwanie ich terapeutyczny efekt. Sięgając po produkty lecznicze musimy zaufać specjalistom, a nie szeptanym informacjom od innych rzucających palenie lub własnym pomysłom na dawkowanie.  Częstymi błędami są:

  • przerywanie kuracji Cytyzyną zaraz po odstawieniu papierosów. W efekcie następuje nasilenie objawów odstawienia i nawrót do palenia;
  • pomijanie dawek leków z Cytyzyną. Szczególnie w pierwszych dniach kuracji ważne jest przyjmowanie środka zgodnie z zaleceniami, tak by substancja czynna osiągnęła odpowiednie stężenia. Pomijanie dawek powoduje, że efekt terapeutyczny nie zostaje osiągnięty
  • stosowanie doustnych środków z nikotyną dopiero w momencie odczuwania silnej chęci palenia. Oczekiwany efekt działania leków odczuwany jest w kilka minut po rozpoczęciu stosowania leku np. ssania tabletki. Kiedy zbyt długo zwlekamy z przyjęciem leku, możemy „nie doczekać” aż nikotyna zacznie działać i zapalimy
  • picie lub jedzenie w tracie, gdy ssiemy tabletkę lub żujemy gumę z nikotyną. Powoduje to zmiany ph w jamie ustnej i nikotyna z leku jest gorzej wchłaniana
  • nieprzerwane ssanie lub żucie środków z nikotyną. Powoduje, że jednorazowo z leku uwalnia się duża dawka nikotyny, która jest połykana i trawiona. W związku z tym po prostu nie działa. W tracie używania doustnych środków z nikotyną należy robić, krótkie przerwy, gdy tylko poczujemy, że w jamie ustnej jest już nikotyna.

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub chcesz szczegółowo omówić stosowanie środków wspomagających rzucenie palenia zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15) Powodzenia!

 

Więcej informacji: https://jakrzucicpalenie.pl/tabletki-na-niepalenie/