Cena papierosów wpływa na zdrowie?
Czy cena papierosów wpływa na nasze zdrowie?
Liczne badania naukowe pokazują, że oprócz edukacji zdrowotnej istnieją inne sposoby, które są bardzo skuteczne w ograniczaniu użycia wyrobów zawierających nikotynę. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO) wskazuje na jeden z nich. Podwyższanie akcyzy na wyroby nikotynowe, a co za tym idzie podnoszenie ich ceny to najskuteczniejszy sposób na ograniczenie częstości palenia. Tak więc cena papierosów wpływa na nasze zdrowie. Co więcej, WHO podkreśla, że podwyższanie opodatkowania wyrobów nikotynowych wiąże się z:
- ogólnym ograniczeniem użycia wyrobów nikotynowych,
- ograniczeniem użycia tytoniu przez osoby, które nadal palą,
- ograniczeniem inicjacji tytoniowej wśród młodych osób,
- niższym prawdopodobieństwem powrotu do nałogu przez osoby, które już rzuciły.
Specjaliści WHO szacują, że w przypadku państw, które są bogatsze (tzw. high income countries), 10% wzrost cen wyrobów nikotynowych wiąże się z redukcją ich użycia o około 4%. Co ważne, działania podejmowane w tym kontekście nie mogą mieć wybiórczego charakteru (np., podwyżka cen dotycząca wyłącznie papierosów tradycyjnych). Powodem jest tendencja do zastępowania jednych produktów innymi (co widoczne jest w przypadku papierosów tradycyjnych i e-papierosów). W Polsce nadal codziennie sięga po papierosy około ¼ dorosłych Polaków. Podejmowanie szeroko zakrojonych działań wspierających ograniczenie narażenia na dym tytoniowy jest niezbędne dla ograniczania poważnych skutków zdrowotnych z tym związanych. Dotyczy to chociażby chorób nowotworowych ponieważ palenie papierosów związane jest z występowaniem ponad 20 różnych rodzajów nowotworów.
Ekonomiczne korzyści z zaprzestania palenia omawiamy tutaj https://jakrzucicpalenie.pl/chcialabys-kupic-nowy-samochod/
dr n. med. Paweł Koczkodaj
Literatura:
- Stokłosa, K. Pogorzelczyk, Ł. Balwicki, Tools to Reduce Tobacco Use Among Young People in Poland: Addressing Affordability and Accessibility of Tobacco Products Through Taxation and other Measures, Oslo 2021
- Centrum Badań Opinii Społecznej, Komunikat z Badań nr 104/2019 Palenie papierosów, ISSN 2353-5822, sierpień 2019,