Chciałabyś kupić nowy samochód?

Czy chciałabyś kupić sobie nowy samochód? Oferta producentów jest imponująca: marki, modele, wersje silnikowe i kolorystyczne.

Nie potrzebny Ci samochód? Wobec tego co miesiąc nowe buty albo fryzjer i zabiegi upiększające na twarz lub ciało?

No cóż, na takie wydatki nie każdego stać. A może jednak? Może właśnie Ciebie stać?

Policzmy, ile kosztuje palenie papierosów. Paczka papierosów kosztuje 15-17 zł,  to zaledwie 75-85 groszy za papierosa. Jednak jeśli palisz codziennie paczkę papierosów, to miesięcznie wydajesz od 450 do 510 złotych dziennie. To cena markowych skórzanych pantofelków lub pięknej kreacji na co dzień lub na wielkie wyjście.

Kupiłaś już buty, sukienki, spódnice, torebki. Co dalej? A może chciałabyś wybrać się w egzotyczną podróż: Maroko, Wyspy Kanaryjskie, Madera, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Zanzibar, Wyspy Zielonego Przylądka, Kuba, Madagaskar? Czy to nie brzmi kusząco? Koszt wycieczki jest niższy niż kwota, którą musisz zapłacić za palenie jednej paczki papierosów dziennie przez rok.  Wypalając paczkę papierosów dziennie wydajesz od 5340 zł do 6200 zł – to więcej niż przeciętne wynagrodzenie!

A koszt papierosów to nie wszystkie wydatki. Zapalniczki, zapałki, pranie ubrań, firanek i zasłon, żeby pozbyć się zapachu dymu papierosowego, odświeżacze do ust, gumy do żucia, itp. Załóżmy, że wydajesz na to 500 zł rocznie (kolejne nowe buty lub dwie torebki!). Dodajmy jeszcze czas – przyjmując, że każdego papierosa palisz 5 minut, to w ciągu roku przeznaczasz 608 godzin, czyli 25 dób. A gdyby przeliczyć to na czas, kiedy jesteś aktywna? Tracisz 38 dni – dni, które mogłabyś przeznaczyć na spotkania z przyjaciółmi, pomoc dziecku w lekcjach, spacer z dzieckiem i partnerem. Od Twojej pomysłowości zależy, co zrobisz z tym czasem. Może zechcesz go wykorzystać na dodatkową pracę – zarabiając 15 zł na godzinę miałabyś kolejne 500 zł rocznie.

Wróćmy do pomysłu kupna nowego samochodu. To kusząca propozycja. Jeśli zdecydujesz się nie palić przez rok masz szansę odłożyć od 6340 zł do 7200 zł – koszt papierosów plus koszty dodatkowe (500 zł) plus dodatkowa praca (500 zł). Przez 10 lat możesz odłożyć od 63 000 do 72 000 zł. Dużo! W tej cenie możesz kupić nowy samochód wielu marek – sama sprawdź!

Palenie papierosów to nie tylko pogorszenie Twojego stanu zdrowia i ryzyko wielu chorób, w tym najbardziej dramatycznych jak rak. To również starty pieniężne. Mogłabyś wykorzystać te pieniądz dla siebie. Spraw sobie przyjemności używając tych pieniędzy!

Zresztą – sama policz