Co zamiast papierosa?

 

Rzucanie palenia lub odstawianie innych produktów z nikotyną bywa niezwykle trudne. Głównie dlatego, że problemem jest nie tylko biologiczne uzależnienie od nikotyny. Poważna trudnością jest też psychiczne przyzwyczajenie do sięgania po te produkty w różnych sytuacjach lub stanach emocjonalnych. Przez lata palenia lub wapowania utrwalają się rytuały, które nieodłącznie kojarzą się z papierosem, jak np. picie kawy, ”po posiłku”, spotkanie ze znajomymi. Tworzy się również przekonanie, że to używanie produktów z nikotyną pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami np. stresem. Osoby palące bardzo obawiają się, że po rzuceniu palenia pojawi się pustka, której nie będą umiały zastąpić.

Przygotuj się!

Odstawienie palenia nie będzie tak bardzo dotkliwe jeśli podejmiemy kilka kroków. Przede wszystkim należy zidentyfikować wszystkie codzienne sytuacje, które kojarzą się z papierosem. W tym celu warto przez kilka dni robić notatki i odnotowywać każdego zapalnego papierosa.

Można skorzystać ze specjalnie opracowanych materiałów https://jakrzucicpalenie.pl/wp-content/uploads/2023/08/Dzienniczek-palacza.pdf

Następnym krokiem jest analiza swoich notatek. Przeglądając je, należy zwrócić uwagę na to, kiedy i po co palimy. Pomyślmy też o tym, czy te sytuacje powtarzają się również w innych dniach. W ten sposób poznamy swoje nawyki i rytuały. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w tych właśnie sytuacjach najsilniej odczuwana będzie chęć palenia. Może to być picie porannej kawy, stres w pracy, oglądanie filmu, spotkanie z przyjaciółmi, rozmowa przez telefon. Dla każdego palącego  jest to bardzo indywidualne. Wyodrębnienie takich momentów pozwala zastanowić się w jaki sposób można sobie poradzić z uczuciem pustki. Każdy może znaleźć  swoją własną metodę na zastąpienie palenia. Nie ma tricków lepszych lub gorszych. Ważne jest to, żeby mieć plan: co zrobię w takiej sytuacji zamiast  sięgnięcia po papierosa.

 Już rzucam!

Jedną ze skutecznych strategii pomocnych w trakcie rzucania palenia jest unikanie jak największej liczby sytuacji kojarzących się z paleniem. Jeżeli to niemożliwe, pomocne będą wcześniej podjęte kroki i plan na to, jak sobie poradzić bez papierosa. Można robić wszystko, co wydaje się skuteczne. Jedni noszą ze sobą butelkę z wodą, inni przeglądają zdjęcia w telefonie, a jeszcze inni jedzą marchewki.  Zaplanuj co, pomoże Ci zastąpić odruch wkładania papierosa do ust np. przy kawie, podczas rozmowy przez telefon.  Miej przy sobie coś, co zajmie Twoje ręce, np. piłeczkę antystresową, gumkę do włosów, długopis, breloczek. Noś ze sobą małe smakołyki zastępujące wkładanie papierosa do ust – pestki słoneczniki lub dyni, suszoną żurawinę, bezcukrowe gumy do żucia. Postaraj się też mieć przy sobie kogoś bliskiego, kto będzie mógł udzielić wsparcia w chwilach zwątpienia.

Pamiętaj, że uporczywa myśl o zapaleniu papierosa pojawia się w naszych głowach na okres około 2-3 minut.  Wtedy warto przekierować swoje myśli w inną stronę i skupić się na czynności,
którą w danej chwili się wykonuje. A jeśli papieros był sposobem na zabicie nudy? Znajdź sobie inne zajęcie, np. telefonowanie do dawno niewidzianych znajomych, zabawa z psem, wyjście na rower, przeczytanie książki itd. Z czasem „odczaruje się” codzienne rytuały, które do tej pory związane były niemal wyłącznie z papierosem.

 

Zmiana lokalu?

Palenie możne być silnie kojarzone również z konkretnym miejscem, np. pokojem, kuchnią, balkonem, przystankiem autobusowym, parkiem. Jeżeli paliło się w swoim mieszkaniu warto zastanowić się nad przearanżowaniem go tak, aby nie przypominało już tak bardzo poprzedniego wnętrza. Można przestawić meble, kupić nową narzutę na sofę, zmienić rolety, przemalować ściany, powiesić plakat czy obraz. Staraj się omijać miejsca, w których wolno palić. Uprzedź też swoich bliskich, że rzucasz palenie. Jeśli palą, poproś ich, aby nie robili tego w Twojej obecności.

 

Pamiętaj o możliwości rozmowy z konsultantami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Dzwoniąc pod numer 801 108 018 lub 22 211 80 15 uzyskasz nie tylko pomocne informacje, ale również wsparcie i omówisz swoje pomysły na zastąpienie czynności palenia.

I.Przepiórka