Prawda o leczeniu uzależnienia od nikotyny

Prawda o leczeniu uzależnienia od nikotyny

Uzależnienie od nikotyny to jedno z najpowszechniejszych i najtrudniejszych do przezwyciężenia uzależnień na świecie. Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą, wpływającą na mózg i ciało w sposób, który może utrudniać zerwanie z nałogiem. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych faktów dotyczących leczenia uzależnienia od nikotyny oraz metod pomocy psychologicznej w odstawieniu produktów z nikotyną.

Dlaczego produkty z nikotyną uzależniają?

Nikotyna wpływa na mózg, zwiększając poziom dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie przyjemności i nagrody. Regularne palenie prowadzi do zmian adaptacyjnych w mózgu. Systematycznie pobudzany przez nikotynę obszar nagrody staje się mniej wrażliwy i potrzebne są coraz większe dawki tego narkotyku, by uzyskać ten sam efekt. Równocześnie mózg „przyzwyczaja się” do faktu, że neuroprzekaźniki regulujące stany emocjonalne wydzielane są dzięki pobudzeniu przez nikotynę odpowiednich receptorów. W rezultacie brak nikotyny powoduje okresowe zmiany w biochemii mózgu.

Zależność fizyczna od nikotyny to jedna ze „składowych” uzależnienia. Oprócz mechanizmów fizjologicznych ogromne znaczenie mają również mechanizmy psychologiczne i społeczne. Wszystkie one są ze sobą ściśle powiązane i decydują o sile uzależnienia. Tym samym wpływają na to, jak będzie przebiegało rzucenie palenia.

Odstawienie

Dlatego właśnie odstawienie produktów z nikotyną jest dużą zmianą dla organizmu oraz dla funkcjonowania psychicznego osoby uzależnionej. Przez pewien czas  mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości. Osoby uzależnione od nikotyny często doświadczają silnych objawów odstawienia. Mogą być odczuwane m.in.:

  • Drażliwość i uczucie silnego napięcia
  • Obniżenie nastroju
  • Niepokój i lęk
  • Problemy z koncentracją
  • Zwiększony apetyt
  • Problemy ze snem

Problemem może być również utrzymywanie się chęci palenia w sytuacjach i stanach emocjonalnych, w których wykształcił się nawyk palenia.

Skuteczne metody leczenia uzależnienia od nikotyny

Znalezienie idealnej metody odstawienia produktów z nikotyną jest niedoścignionym  marzeniem wielu osób. Obecnie jedynym sposobem zwiększającym szansę na skuteczne odstawienie palenia jest indywidualne podejście do każdej uzależnionej osoby i łączenie leczenia farmakologicznego ze wsparciem psychologicznym. Dzięki temu łagodzi się objawy odstawienia nikotyny i uczy się kontrolować nawykową chęcią palenia.

  1. Farmakoterapia
  • Leki bez recepty
    • Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ): NTZ pomaga zmniejszyć objawy odstawienia, dostarczając kontrolowane dawki nikotyny i stopniowo je redukując.
  • Środki z Cytyzyną.  Cytyzyna powoduje, że objawy odstawienia nikotyny są znacznie łagodniejsze i ułatwia to odstawienia papierosów.
  • Leki na receptę: Takie jak bupropion, które działają na mózg, zmniejszając objawy odstawienia i pragnienie nikotyny.

Więcej informacji o środkach farmakologicznych znajdziesz tutaj: https://jakrzucicpalenie.pl/tabletki-na-niepalenie/

https://jakrzucicpalenie.pl/czy-leki-na-rzucenie-palenia-to-sciema/

 

  1. Wsparcie psychologiczne
  • Indywidualne poradnictwo: Spotkania z terapeutą, który pomoże zidentyfikować i zmienić nawyki związane z paleniem.
  • Grupy wsparcia: Uczestnictwo w grupach wsparcia (online lub stacjonarnych) może dostarczyć wsparcia emocjonalnego i pozwolić na wymianę doświadczeń z innymi osobami, które próbują rzucić palenie.
  • Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: oferuje wsparcie przez telefon. Każdy dzwoniący może omówić ze specjalistą swój plan rzucenia palenia oraz utrzymywać  stały kontakt z Poradnią.
  1. Aplikacje
  1. Wsparcie społeczności i rodziny
  • Wsparcie bliskich: Pomoc i zrozumienie ze strony rodziny i przyjaciół mogą być kluczowe w procesie rzucania palenia.
  • Kampanie antynikotynowe: Inicjatywy społeczne i kampanie edukacyjne mogą pomóc zwiększyć świadomość na temat szkodliwości palenia i promować zdrowe nawyki.

Wyzwania i wytrwałość

Proces rzucania palenia może być trudny i wymaga wytrwałości. Wiele osób potrzebuje kilku prób, zanim ostatecznie uda im się rzucić palenie. Ważne jest, aby nie zniechęcać się niepowodzeniami i kontynuować wysiłki.

Podsumowanie

Leczenie uzależnienia od nikotyny jest skomplikowanym procesem, który wymaga połączenia różnych metod, wsparcia oraz wytrwałości. Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia są ogromne, a dostępne metody leczenia mogą znacząco zwiększyć szanse na sukces. Każdy krok w kierunku zerwania z nałogiem jest krokiem ku zdrowszemu i dłuższemu życiu.