6 mitów o rzuceniu palenia
Mit 1: Trzeba mieć silną wolę
Poznaj 6 mitów o rzuceniu palenia. Prawdą jest, że bez silnego pragnienia rzucenia palenia trudno poradzić sobie z uzależnieniem od nikotyny. Mitem jest jednak przekonanie, że uda się to tylko osobom posiadającym „silną wolę”. Rzucenia palenia nie można rozpatrywać ani w kategoriach: uda się lub nie uda, ani też sukcesu uzależniać od siły woli. W zasięgu możliwości każdego jest odnalezienie wewnętrznej siły do pokonywania swoich słabości i tendencji do odkładania zaprzestania palenia na później. Jak więc wspierać swoją wolę? Proces wzmacniania siły woli można porównać do pracy mięśni. Nikt bez wcześniejszego przygotowania nie podniesie dużego ciężaru. Dochodzi do tego w toku ćwiczeń. W tym przypadku trzeba postępować podobnie. Należy trenować i pielęgnować swoje umiejętności samokontroli. Stopniowo wyznaczać sobie kolejne zadania np.: od jutra nie będę palić przy kawie, a za tydzień również po jedzeniu. Wszystko co zrobimy, żeby pokazać sobie, że to my rządzimy i mamy kontrolę, a nie papieros jest dobre! Dzięki takim doświadczeniom uda się przestać dyskredytować swoje umiejętności i uwierzyć, że posiadamy wystarczająco silną wolę żeby pozbyć się uzależnienia od nikotyny.
Mit 2: Tylko słabi nie mogą rzucić
Odstawienie papierosów lub innych produktów z nikotyną jest ogromnym wyzwaniem. Często nawet osoby, które radzą sobie z innymi wyzwaniami mogą mieć problem z rzuceniem palenia. Bywa też tak, że ktoś rzuca palenie bez większych trudności. Dlaczego? Ponieważ sukces zależy od bardzo wielu czynników. Ważne jest nasze przygotowanie psychiczne i nastawienie, ale nie tylko. Równie duże znaczenie ma to jak jesteśmy podatni na uzależnienie, jak metabolizujemy nikotynę i jak silna jest fizyczna zależność. Istotne są też okoliczności zewnętrzne i społeczne. Często decydującą rolę w sukcesie odgrywa wsparcie najbliższych lub specjalistów oraz to, czy w najbliższym otoczeniu są osoby palące. Dlatego nie można obwiniać się o niepowodzenia w rzuceniu palenia. Warto je natomiast przeanalizować i zastanowić się, co zmienić żeby przy kolejnej próbie zwiększyć swoje szanse na sukces!
Mit 3: Wszystko siedzi w głowie
Faktycznie, to nasze nastawienie psychiczne i przygotowanie decydują o powodzeniu w walce z uzależnieniem od nikotyny. Jednak nie tylko. U wielu osób uzależnionych od produktów z nikotyną rozwija się silne uzależnienie fizyczne. Oznacza to, że tak samo jak w innych uzależnieniach, po odstawieniu nikotyny osoby te odczuwają objawy odstawienia. Są to bardzo różne, nieprzyjemne stany fizyczne (np. problemy ze snem) i psychiczne (np. rozdrażnienie, uczucie przygnębienia), które negatywnie wpływają na naszą zdolność radzenia sobie z nawykową potrzebą palenia. Dlatego nie można powiedzieć, że „wszystko siedzi w głowie” i wymagać by, ktoś silnie uzależniony zmagał się zarówno z psychiczną potrzebą palenia jak i z objawami odstawienia. Obecnie dostępne są leki zdecydowanie łagodzące te dolegliwości i tym samym ułatwiające radzenie sobie z tym, co „siedzi w głowie”. Przeczytaj więcej https://jakrzucicpalenie.pl/czy-leki-na-rzucenie-palenia-to-sciema/
Mit 4: Nie można rzucać z dnia na dzień
Rzucanie palenia trzeba dostosować do swojej indywidualnej sytuacji. Dlatego dla jednych lepszym wyborem będzie rzucenie „z dnia na dzień”, a dla innych korzystniejsza jest metoda stopniowego ograniczania. Niestety bywa tak, że powstrzymywanie się przed odstawieniem produktów z nikotyną argumentując to obawą o zdrowie jest tylko zasłoną. Za nią kryje się lęk, brak wiary we własne możliwości i przekonanie, że nie można radzić sobie z codziennymi trudami bez papierosa. Warto więc najpierw szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcę uwolnić się od uzależnienia. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca wówczas należy zaplanować rzucenie palenia i wybrać najlepszą dla siebie metodę. Szanse na sukces zwiększy skonsultowanie się ze specjalistą
Mit 5: Każdy po rzuceniu palenia tyje
Odstawienie produktów z nikotyną może, ale nie musi wiązać się z przyrostem masy ciała. Odpowiednie przygotowanie i plan pomogą uniknąć zbyt dużej kaloryczności zjadanej żywności oraz tendencji do zastępowania czynności palenia przez podjadanie. Warto też zweryfikować swój obecny sposób odżywiania i poziom aktywności fizycznej, tak by po rzuceniu palenia nieco zmniejszyć ilość przyjmowanej energii, a zwiększyć jej wydatkowanie.
Mit 6: E –papierosy to idealny zamiennik
Coraz więcej badań wskazuje na znaczącą szkodliwość e-papierosów oraz brak skuteczności jako sposobu na uwolnienie się od uzależnienia. Pomysł zastąpienia tradycyjnych papierosów przez e-papierosy zazwyczaj prowadzi do silniejszego uzależnienia. Dlaczego? Ponieważ produkt ten używany jest często niemal przez cały czas. Z tego powodu wzrasta ilość przyjmowanej w ciągu dnia nikotyny i dodatkowo zwiększa się liczba nawyków związanych z paleniem. Próba odstawienia e-papierosów może okazać się jeszcze trudniejsza niż rzucenie papierosów tradycyjnych.
Więcej wskazówek:
https://jakrzucicpalenie.pl/krok-1-jak-latwo-rzucic-palenie/