E-papierosy a ryzyko zaburzeń erekcji.

E-papierosy zwiększają ryzyko zaburzeń erekcji.

Wiele palących osób rozważa zamianę tradycyjnych papierosów na e-papierosy licząc, że będzie to bezpieczniejszy sposób kontynuacji uzależnienia od palenia. Użytkownicy
e-papierosów powinni jednak mieć świadomość, że badania dotyczące długofalowych konsekwencji używania tych produktów nadal nie dostarczają jednoznacznych wyników.
Z jednej strony pojawiają się dane świadczące o niższym niż w tradycyjnych papierosach poziomie wielu substancji toksycznych. Jednak coraz więcej badań wskazuje,
że podgrzewanie substancji nietoksycznych powoduje powstawanie szkodliwych dla zdrowia oparów. W rezultacie e-papierosy zwiększają ryzyko wielu problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń erekcji.

 

Palenie papierosów od lat identyfikowane jest jako przyczyna wielu problemów zdrowotnych. Czy używanie e-papierosów eliminuje to ryzyko?

 

Badania wskazują, że e-papierosy, nawet te pozbawione nikotyny, zawierają substancje zaburzające gospodarkę hormonalną i wpływają negatywnie na zdrowie seksualne mężczyzn. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wskazują, że używanie liquidów niezawierających nikotyny obniża poziom testosteronu.

Inne badania potwierdzają, że e-papierosy mogą prowadzić do impotencji. Wśród 13 711 badanych codziennych użytkowników e-papierosów ponad 20% doświadczało zaburzeń erekcji. Wyniki wskazują, że ryzyko zaburzeń erekcji u użytkowników e-papierosów jest dwukrotnie wyższe niż u osób, które nigdy ich nie stosowały. Te nieprzyjemne konsekwencje mogą występować nawet u mężczyzn stosujących liquidy bez zawartości nikotyny! Co jeszcze bardziej niepokojące zaburzenia erekcji związane z używaniem e-papierosów mogą pojawić się niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy współwystępowania chorób układu krążenia czy nadwagi.

Zamiana tradycyjnych papierosów na e-papierosy jest więc słynną zamianą „siekierki na kijek”. Spodziewanych korzyści nie ma, lub są one niewielkie. Natomiast ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych nadal się utrzymuje!

Dlatego chcąc zadbać o swoje zdrowie zdecyduj się na rzucenie palenia. Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108 lub 22 211 80 15.

 

https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(21)00429-3/fulltext

https://www.mdpi.com/1660-4601/17/17/6152

Irena Przepiórka, Magdalena Cedzyńska