12 listopada 2017

Jestem w ciąży i palę

Jestem w ciąży i palę

Chcemy Ci pomóc przejść przez ten szczególny okres. Być może słyszałaś różne opinie na temat palenia w ciąży. Jedni mówili: „Rzuć natychmiast!”, a inni: „Możesz sobie popalać”, a może ktoś powiedział Ci: „Takie rzucanie to stres dla dziecka”. Niezależnie od tego czy planowałaś zajście w ciążę czy nie ważne jest to, że nadal palisz papierosy. Odstawienie papierosów może być dla Ciebie dużym stresem. Prawdopodobne jest, że wystąpią u Ciebie przejściowe objawy odstawienia i możesz przez jakiś czas odczuwać pewien dyskomfort. Jednak w dłuższej perspektywie jest to dla Twojego dziecka bardziej korzystne niż wspólne palenie przez resztę ciąży. Warto, abyś poznała fakty i mogła podjąć odpowiedzialną decyzję. 

Obecnie dysponujemy wieloma danymi, które niebicie świadczą o tym, że palenie tytoniu ma niekorzystny wpływ na przebieg ciąży, porodu, okresu okołoporodowego oraz nawet późniejszy rozwój dziecka. Oto kilka faktów:

Wpływ palenia na przebieg ciąży:

 • palenie utrudnia  samo zajście w ciążę i podnosi ryzyko urodzenia martwego dziecka
 • może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych
 • kontakt z dymem tytoniowym może przyczynić się do poronienia lub porodu przedwczesnego
 • mogą pojawić się problemy z rozwojem łożyska – może dojść do jego wadliwego usadowienia lub nawet odklejenia.
 • istnieje zwiększone ryzyko powikłań okołoporodowych
 • istnieje zwiększone ryzyko występowania nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)
 • istnieje zwiększone ryzyko , że dziecko urodzi się z ponikotynowym zespołem płodowym

Wpływ palenia na rozwój płodu:

 • noworodki palących mam rodzą się przeciętnie o 200-500 g lżejsze od dzieci, które nie miały styczności z tytoniem
 • dym tytoniowy powoduje przewlekłe niedotlenienie i może zaburzać pracę serca płodu
 • toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym (aż 70 z nich ma działanie rakotwórcze!) mogą być odpowiedzialne za powstanie wad rozwojowych

Wpływ palenia na dalszy rozwój dziecka:

 • istnieje zwiększone ryzyko porażenia mózgowego, opóźnionego rozwój umysłowy czy problemów z nauką
 • dziecko palących rodziców może być bardziej podatne na infekcje dróg oddechowych, astmę, zapalenie oskrzeli, infekcje ucha – to niektóre z objawów niedoborów odporności
 • dziecko palących rodziców jest narażone na częstsze hospitalizacje w ciągu 1 r.ż.
 • u dzieci matek palących w ciąży w życiu dorosłym częściej obserwuje się niektóre problemy zdrowotne np. nadwagę lub cukrzycę

Rzucając palenie znacznie zmniejszasz lub nawet eliminujesz wystąpienia tych problemów. Dlatego zrób wszystko, żeby jak najszybciej przestać palić!

Bardzo ważne jest, abyś się odpowiednio przygotowała! Przyjrzyj się swojemu paleniu, pomoże Ci w tym krótki wywiad. Jeśli chcesz możesz również sprawdzić czy jesteś uzależniona – poczytaj o mechanizmach uzależnienia, zrób sobie test uzależnienia od palenia. Żeby było Ci łatwiej rzucać, warto żebyś poobserwowała siebie i przygotowała się do takiej próby. Spróbuj przypomnieć sobie konkretne sytuacje, w których zazwyczaj wypalasz papierosy. Może warto abyś wypisała wszystkie takie chwile z papierosem. Zastanów się, dlaczego palisz?… Co według Ciebie daje Ci papieros?… Czy wiesz, co mogłabyś robić w zamian, np. czym zająć ręce, lub jak możesz się przez chwilę zrelaksować właśnie bez papierosa. Zastanów się jakie strategie stosowałaś dotychczas, gdy chciałaś powstrzymać się od papierosa. Prawdopodobnie były takie sytuacje. Jak to się stało, że wówczas nie zapaliłaś? Pomyśl, czy możesz to powtórzyć?

Bardzo możliwe, że obawiasz wystąpienia objawów odstawienia papierosów. I faktycznie mogą, ale nie muszą one wystąpić. Pamiętaj, że obecnie masz nie tylko inną motywację, ale też Twoje ciało funkcjonuje w nieco inny sposób. Istnieje więc duża szansa, że jeśli podejmiesz próbę, życie bez papierosa okaże się przyjemne. Co jednak jeśli będzie inaczej? Nawet będąc w ciąży na wiele sposobów możesz łagodzić objawy odstawienia papierosów. Znajdź na naszej stronie porady w zakładce „Objawy”, napisz do nas lub zadzwoń (801 108 108 lub 22 211 80 15 i porozmawiaj o sposobach na zmniejszenie dolegliwości związanych z odstawieniem papierosów. tytoniu Przeczytaj bardziej szczegółowe porady w kolejnych „krokach” rzucania palenia (Krok 1).

O rzucaniu palenia możesz też porozmawiać ze swoim lekarzem (najlepiej gdyby sam nie palił!) – lub udać się na wizytę do poradni dla palących albo zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Jeśli masz dużo obaw i nie wyobrażasz sobie siebie bez papierosa warto, abyś porozmawiała na ten temat z psychologiem. Jeśli jest to Twoja kolejna próba rzucania palenia przyjrzyj się swoim poprzednim próbom – wejdź na analiza Twoich poprzednich prób, pomoże Ci to w lepszym przygotowaniu do rzucania.

 

 

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020
Strona głównaAktualności Wpływ palenia na ciążeMateriały