Zmęczenie rzucaniem palenia
Zmęczenie rzucaniem palenia
Zmęczenie rzucaniem palenia to problem wielu uzależnionych osób. Powszechnie wiadomo, że rzucenie palenia lub odstawienie innych produktów z nikotyną (e-papierosów lub tytoniu podgrzewanego) nie jest łatwe. Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą. To jej obecność sprawia, że zerwanie z nałogiem staje się wyzwaniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Często wymaga podejmowania wielu prób i może prowadzić do uczucia znużenia i bezsilności. Gdy kolejny raz włożony wysiłek i walka z samym sobą okazuje się nieskuteczna, pojawia się zniechęcenie i myśl o zaprzestaniu starań.
Każda próba to szansa
Ważne jest jednak, żeby nie poprzestawać w wysiłkach. Tak jak w powiedzeniu „Żeby wygrać, trzeba grać”, żeby uwolnić się od uzależnienia od nikotyny trzeba podejmować próby. Tylko to daje szansę, że tym razem się uda. Rezygnacja z podejmowania starań oznacza akceptację dalszego trwania w uzależnieniu. Tak naprawdę to właśnie jest przegrana, bo przekreśla szanse na sukces.
Każda próba zbliża do sukcesu
Próba, która nie kończy się rzuceniem palenia jest natomiast lekcją. Za każdym razem gdy ktoś podejmuje próbę odstawienia produktów z nikotyną zyskuje dużo ważnych informacji. Dowiaduje się w jakich sytuacjach odczuwa chęć palenia, jak jego organizm reaguje na brak nikotyny. Okres rzucania palenia to też szansa na obserwację tego, co ułatwia powstrzymywanie się od palenia, a co z kolei utrudnia te zmagania. Można w praktyce sprawdzić czy pomysły na zastąpienie czynności palenia są skuteczne. Próba walki z uzależnieniem daje też informacje o tym, czy warto zastosować leki wspomagające rzucanie palenia lub jak na nas działają. Pozwala też sprawdzić, kto może być źródłem pomocy. Każda takie doświadczenie pozwala na korygowanie swoich błędów i szukanie nowych rozwiązań.
Jak zwiększyć szansę, że kolejna próba będzie skuteczna?
- Żeby zwiększyć szansę na skuteczność kolejnej próby odstawiania produktów z nikotyną warto przypomnieć sobie, jakie były poprzednie doświadczenia.
- Trzeba dostrzec najmniejszy nawet sukces, który pokazał, że potrafimy stawić czoła wyzwaniom.
- Warto odciąć się od nieprzyjemnych komentarzy czy krytycznych uwag
- Pomocne jest uruchomienie sposobu myślenia ukierunkowanego na dostrzeganie własnych atutów i własnej skuteczności. Zamiast myśleć „udało się wytrzymać tylko pół dnia” korzystne jest powiedzenie sobie „przez pół dnia nie wypaliłem/am ani jednego papierosa. To znaczy, że kilka razy powstrzymałem/am chęć palenia”.
- Zamiast koncentrować się na trudnościach, dobrze jest zauważać te momenty, w których aż tak trudno nie było. Dzięki temu myśl o podjęciu kolejnej próby nie będzie budzić takiego lęku.
- Warto przypomnieć sobie sytuacje, w których „wyjątkowo” nie zapaliliśmy wtedy, gdy zwykle palimy. To pokaże nam, że palenie to nie jedyny sposób reagowania na daną sytuację jaki mamy.
- Dobrze jest w ramach przygotowania do rzucenia palenia dobrze zaplanować kolejną próbę: wybrać dogodny termin, zaplanować sposoby zastąpienia nawyków sięgania po produkty z nikotyną, przy wsparciu specjalistów (np. z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym) wybrać rodzaj wsparcia farmakologicznego.
Te wszystkie działania mogą pomóc pokonać zmęczenie rzucaniem palenia i nie poddać się!
Więcej wskazówek: https://jakrzucicpalenie.pl/krok-1-jak-latwo-rzucic-palenie/