Vapowanie = ryzykowanie

Od czasu pojawienia się e-papierosów na rynku powszechność ich używania stale rośnie.  Pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne i koncepcje marketingowe, które przyciągają nowych użytkowników.

Promowane są jako produkty o obniżonej toksyczności w kontekście, który wskazuje, że korzystanie z nich nie zagraża zdrowiu. Dzieje się tak pomimo coraz liczniejszych dowodów na brak bezpieczeństwa stosowania e-papierosów oraz prawdopodobieństwa, że ich przewlekłe używanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Biznes i zysk

E-papierosy zostały wynalezione w 2003 r. i weszły na rynek międzynarodowy w 2007 r. Od tamtej pory powstają kolejne generacje tych urządzeń, a jedynym celem wprowadzanych zmian jest podniesienie ich atrakcyjności, wzrost sprzedaży i zysk producentów. Podobnie dzieje się z wykorzystywanymi w e-papierosach liquidami (płyn  będący nośnikiem nikotyny). Chcąc uzyskać smaki atrakcyjne dla każdej płci, grupy wiekowej czy kultury producenci dodają do liquidów niemal nieskończoną ilość kombinacji substancji chemicznych. Część z nich zatwierdzono do spożycia drogą pokarmową, ale nie zatwierdzono ich używania przez układ oddechowy. Natomiast w wyniku reakcji chemicznych podczas podgrzewania liquidów wraz z dodatkami, powstają kolejne substancje i związki chemiczne, często toksyczne dla człowieka. W drogach oddechowych substancje te szybko przedostają się do krwioobiegu i na wile sposobów zagrażają zdrowiu.

Vapowanie – Toksyczność

Chociaż wielu substancji toksycznych jest faktycznie znacząco mniej niż w dymie z tradycyjnych papierosów, to innych jest mniej tylko nieznacznie. Przykładowo w porównaniu do papierosów tradycyjnych w tytoniu podgrzewanym formaldehydu jest 82%, a akroleiny 85% tego co znajdujemy w dymie tytoniowym. Badania aerozolu z e-papierosów również wykazują szkodliwe i potencjalnie szkodliwe związki organiczne i metale.  Co najważniejsze nadal są to ilości, które stwarzają ryzyko zdrowotne np. rozwoju chorób układu oddechowego, układu krążenia lub nowotworów.

Sposób użytkowania

Istotnym aspektem narażenia na vapowanie jest sposób użytkowania. Osoba paląc tradycyjne papierosy wykonuje kilkusekundowe zaciągnięcia co ok. 30 sekund do momentu skończenia papierosa. Potem następuje przerwa, aż do kolejnego papierosa. Użytkownicy e-papierosów korzystają z nich zupełnie inaczej. Ponieważ nie występuje konieczność zapalania kolejnego papierosa i można w każdym niemal momencie raz lub kilka razy zaciągnąć się, inna jest liczba wykonywanych zaciągnięć. Niestety zazwyczaj jest większa niż przy paleniu tradycyjnych papierosów. W ten sposób wiele osób nie tylko pogłębia uzależnienie, ale też przyjmuje coraz większe dawki substancji toksycznych.  Co ważne wielu użytkowników e-papierosów to również konwencjonalni palacze tytoniu lub marihuany. Wielość źródeł i różnorodność inhalowanych substancji zwiększa ryzyko zdrowotne.

Szkody zdrowotne

Badania dotyczące narażenia ludzi na e-papierosy są ograniczone, ale wykazały toksyczność płucną i sercową. Na przykład wykazano, że dwa związki chemiczne nadające aromat są toksyczne dla komórek nabłonkowych oskrzeli. Inne badania wskazują, że wdychanie aerozolu z e-papierosa zaburza homeostazę płuc, powoduje podrażnienie dróg oddechowych i skutki ogólnoustrojowe, w tym kołatanie serca i wzrost skurczowego ciśnienia krwi czy zwiększone wydzielanie cytokin prozapalnych. Potwierdzono również, że używanie e-papierosów uszkadza mechanizmy obronne człowieka i prowadzi do zwiększonej podatności na infekcje płuc. Złuszczanie się komórek nabłonka spowodowane używaniem e-papierosa osłabia pierwszą linię obrony płuc. Zaburzenie klirensu śluzowo-rzęskowego prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego poprzez stworzenie sprzyjającego środowiska dla kolonizacji i wzrostu bakterii patogennych. Stwierdzono również, że narażenie na opary e-papierosów hamuje działanie przeciwbakteryjne komórek nabłonkowych, makrofagów i neutrofili

U użytkowników e-papierosów zgłaszane są liczne choroby układu oddechowego, w tym ostre zapalenia płuc, uszkodzenia pęcherzyków płucnych, śródmiąższowe zapalenia płuc

Stop vapowaniu

Jak dotąd coraz więcej dowodów wskazuje, że e-papierosy powodują zapalenie i uszkodzenie płuc, sprzyjają chorobom układu krążenia, zaburzają odporność i potencjalnie mogą zwiększać ryzyko chorób nowotworowych. Mimo to jednak ich rynek nadal się rozwija.  Ważne jest więc ograniczenie narracji sprzyjającej wzrostowi ich popularności i zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej ryzyk wynikających z ich używania.

 

Park HR, O’Sullivan M, Vallarino J, Shumyatcher M, Himes BE, Park JA, Christiani DC, Allen J, Lu Q. Transcriptomic response of primary human airway epithelial cells to flavoring chemicals in electronic cigarettes. Sci Rep. 2019 Feb 1;9(1):1400. doi: 10.1038/s41598-018-37913-9. PMID: 30710127; PMCID: PMC6358614. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30710127/

 

Kennedy CD, van Schalkwyk MCI, McKee M, Pisinger C. The cardiovascular effects of electronic cigarettes: A systematic review of experimental studies. Prev Med. 2019 Oct;127:105770. doi: 10.1016/j.ypmed.2019.105770. Epub 2019 Jul 22. PMID: 31344384.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10228557/

Więcej na naszej stronie: https://jakrzucicpalenie.pl/jak-pozyskac-nowych-palaczy/  ; https://jakrzucicpalenie.pl/moda-na-zamienniki/