Szkodliwość
Dlaczego palenie szkodzi?
Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych. Wśród nich ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd.
Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.
Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny.
Palenie powoduje problemy zdrowotne
Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.
Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:
- układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
- układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
- nowotworowe. Udowodniono związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);
- przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
- inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.
Trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów. To rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie.
Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących.
Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne!
Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%. Nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku jest korzystne! Powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia. widzenia zdrowia publicznego.
Szkodliwość nowych produktów z nikotyną
Również używanie e-papierosów, tytoniu podgrzewanego lub woreczków z nikotyną nie jest bezpieczne dla zdrowia. Produkty te często promowane są jako produkty o obniżonej toksyczności i pomijany jest fakt, że są one bardzo groźne dla zdrowia.
Chociaż niektórych substancji toksycznych jest mniej niż w dymie z tradycyjnych papierosów, to innych jest mniej tylko nieznacznie. Przykładowo w porównaniu do papierosów tradycyjnych w tytoniu podgrzewanym formaldehydu jest 82%, a akroleiny 85% tego co znajdujemy w dymie tytoniowym. Badania aerozolu z e-papierosów również wykazują szkodliwe i potencjalnie szkodliwe związki organiczne i metale. Wykazano zawartość substancji toksycznych i rakotwórczych w ilościach wiążących się z ryzykiem zdrowotnym (np. chrom, nikiel, ołów, nitrozoaminy, formaldehyd, krzem).
Co najważniejsze nadal są to ilości, które stwarzają ryzyko zdrowotne np. rozwoju chorób układu oddechowego, układu krążenia lub nowotworów.
Najnowszym komercyjnym produktem są woreczki z nikotyną. Są to wiskozowe saszetki wypełnione m.in. syntetyczną nikotyną oraz dodatkami smakowymi. Są one dostępne w różnych smakach i o różnej zawartości (mocy) nikotyny. Często w wyższych stężeniach niż w papierosach tradycyjnych, co zwiększa ryzyko rozwoju uzależnienia. W badaniach potwierdzono obecność: formaldehydu, chromu, amoniaku i śladowe ilości niklu. Pojawiają się też pierwsze dane o szkodliwym wpływie na zdrowie jamy ustnej.
Z tych powodów zastępowanie używania tradycyjnych papierosów innymi komercyjnymi produktami z nikotyną oznacza, że kontynuowane jest uzależnienie! A co najważniejsze w sposób groźny dla zdrowia!
https://jakrzucicpalenie.pl/fakty-i-mity-o-paleniu-papierosow/