Jak rzucić palenie i nie przytyć -II Pojadanie między posiłkami cz. 2
Jak rzucić palenie i nie przytyć -II Pojadanie między posiłkami cz. 2
Odróżniaj prawdziwy głód od zachcianki (głodu emocjonalnego) żeby rzucić palenie bez tycia?
Rzucanie palenia powoduje, że poszukujemy zastępstwa dla czynności palenia. Takim substytutem może łatwo stać się pojadanie pomiędzy posiłkami. Nasze myśli koncentrują się na jednej myśli „co, by tu zjeść?”. Odczuwamy głód, nawet wówczas gdy tak naprawdę nie jesteśmy głodni. Wtedy najczęściej sięgamy po przekąski. Niestety najczęściej są to produkty, które mamy „pod ręką” lub są łatwo dostępne. Nie zwracamy uwagi na skład produktu lub jego kaloryczność. Zjadamy go….i za chwilę uczucie chęci przekąszenia czegoś znowu się pojawia.
Jak więc odróżnić prawdziwy głód od zachcianki?
Głód emocjonalny charakteryzuje się tym, że pojawia się nagle, niezleżenie od zjedzonego wcześniej posiłku. Czujemy wówczas bardzo silną potrzebę natychmiastowego zaspokojenia go. Mówimy wówczas, że mamy zachciankę.
Prawdziwy głód narasta powoli wraz z upływem czasu od ostatniego posiłku. Organizm sygnalizuje w ten sposób potrzebę dostarczenia składników odżywczych. Prawdziwy głód jesteśmy zwykle w stanie zaspokoić każdym jedzeniem.
W przeciwieństwie do tego głód emocjonalny jest bardziej wybiórczy i nie ukoimy go dowolnym jedzeniem. Mamy ochotę na coś słodkiego, słonego lub na konkretny produkt. Dopiero one dają uczucie zaspokojenia zachcianki. Rzucenie palenia może powodować, że takie stany pojawiać się będą częściej. Czasem w ten właśnie sposób chcemy zastąpić czynność palenia. Czasem powodem są nasze emocje, rozchwiane w okresie rzucania palenia.
Czasami odróżnienie tych dwóch stanów jest trudne i wymaga pewnej wprawy. Dlatego warto praktykować obserwowanie sygnałów wysyłanych przez nasze ciała i pozwolić sobie nauczyć się je interpretować.
Pamiętaj, że unikając pojadania ograniczysz przyjmowanie nadmiaru kalorii. To jeden ze sposobów, który pozwala zachować prawidłowy bilans energetyczny i rzucić palenie bez tycia.
mgr Elwira Gliwska