Rzucenie palenia w ciąży
„Dzień dobry, piszę do Państwa bo nawet nie mogę się zebrać na odwagę żeby zadzwonić. Jestem w 20 tygodniu ciąży, ciąża planowana, radość ogromna że się udało i pierwsze co mówiłam to, że rzucę palenie jak tylko się uda, niestety tak się nie stało…”
To fragment jednego z wielu nadsyłanych do nas listów od ciężarnych kobiet, którym pomimo wielu prób nie udało się rzucić palenia. O tym, że palenie jest groźne dla dziecka i mamy nikogo nie trzeba przekonywać. Rzucenie palenia jest bezwzględnym zaleceniem dla każdej ciężarnej kobiety. Niestety perspektywa zostania mamą wbrew powszechnym opiniom nie zawsze oznacza, że odstawienie papierosów „przychodzi samo”. Często wiąże się z koniecznością skorzystania ze specjalistycznej pomocy. Wielu przyszłych rodziców staje przed pytaniem czego szukać, jaka forma pomocy może być skuteczna?
W przeglądzie ponad osiemdziesięciu badań1, w których łącznie uczestniczyło 29 000 kobiet poddano analizie skuteczność różnych metod interwencji. Badacze porównywali wpływ różnych metod m.in.: edukacji zdrowotnej, indywidualnego poradnictwa: psychologicznego, telefonicznego, przez internet oraz wsparcia społecznego np. przez partnerów.
Wnioski jednoznacznie wskazują, że im więcej różnorodnych oddziaływań, tym większa szansa na skuteczne rzucenie palenia. Najlepsze efekty przynosiły interwencje doradcze, zwłaszcza ukierunkowane na budowanie motywacji i wspieranie. Skuteczność doradztwa wzrastała jeśli łączone było z innymi strategiami np. edukacją zdrowotną czy wsparciem społecznym. Co ciekawe edukacja zdrowotna jako jedyna metoda pomocy uzależnionej przyszłej mamie nie przynosiła zadawalających efektów. Podobnie wsparcie społeczne jako jedyna metoda interwencji nie okazała się skuteczna. Ponad to badanie wykazało, że jeśli partner pali papierosy, znacząco utrudnia to ciężarnej kobiecie odstawienie palenia.
Warto więc korzystać ze wszelkich dostępnych metod wsparcia. Przyszli rodzice mogą szukać informacji u lekarza, wspierać się wzajemnie, szukać innych osób, które rzucają palenie i co najważniejsze skorzystać z pomocy specjalistów. Warto zwrócić się do doradców Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. W Poradni przez sześć dni w tygodniu (pon-pt w godz. 9-21 i sob. 9-15) każdy dzwoniący otrzyma pomoc, zrozumienie, wsparcie i potrzebne mu informacje. Poradnictwo nie ogranicza się do jednej rozmowy telefonicznej. Bardzo często nasi rozmówcy zostają objęci tzw. serwisem proaktywnym, w którym doradcy umawiają się na kolejne sesje wspierające i dzwonią w ustalonych terminach. W przypadku przyszłych mam i ojców, taka pomoc może znacząco zwiększyć szansę na rzucenie palenia. Podczas kolejnych sesji doradcy pomogą wybrać najlepszą metodę zaprzestania palenia i zaplanować proces rzucania palenia, doradzą jak przetrwać kryzysy, będą wsparciem w trudnych chwilach i zauważą każdy sukces!
Kobiety mogą również skorzystać z dedykowanych im porad na naszej stronie internetowej https://jakrzucicpalenie.pl/jestem-w-ciazy/
1Psychosocial interventions for supporting women to stop smoking in pregnancy
Catherine Chamberlain, Alison O’Mara-Eves, Sandy Oliver, Jenny R Caird, Susan M Perlen, Sandra J Eades and James Thomas