Co robić jeśli pomimo najlepszych chęci zdarzy się złamanie abstynencji i nawrót do palenia?
Damy się namówić lub skusimy się na „tylko jednego”. Za jakiś czas znowu i … co robić?
Mogą pojawić się wówczas myśli przyzwalające na powrót do palenia: „i tak już wszystko przepadło” lub „skoro teraz się udało, to za jakiś czas rzucę już na zawsze”.
Ważne żeby to zatrzymać!
Zastanów się, co spowodowało, że znowu odczuwasz chęć palenia? Może zbyt wcześnie odstawione zostały leki wspomagające rzucenie palenia? A może zbyt mały nacisk był kładziony na zastąpienie papierosa w Twojej codzienności.
Przypomnij sobie wszystkie powody, które skłoniły Cię do podjęcia wysiłku rzucania palenia. Prawdopodobnie nadal są dla Ciebie ważne?
Pomyśl o tym, co udało Ci się osiągnąć i co w życiu bez przymusu palenia było dla Ciebie atrakcyjne? Zwróć szczególną uwagę na wszystkie
korzyści, jakie przyniosło Ci rzucenie palenia!
Skoncentruj swoje działania na tym, by nie sięgnąć po następnego papierosa! Masz już te umiejętności, bo wielokrotnie Ty powstrzymałaś/łeś chęć palenia?
Nie traktuj wpadki jako porażki, a raczej jako pewną informację o Tobie! To zdarzenie mówi Ci czego musisz unikać. Jest informacją o Twoich słabych stronach lub wskazuje obszary, o które niewystarczająco zadbałaś/łeś (np. o relaks i odpoczynek).
Jeśli potrzebujesz wsparcia – sięgnij po nie – podziel się tym z kimś bliskim, pójdź do lekarza lub poradni. Możesz też dzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108) i porozmawiać z doradcami. https://jakrzucicpalenie.pl/rozmowa-z-ekspertem/
Nawrót nie jest porażką!
Jeśli mimo wszystko zaczęłaś/łeś regularnie palić też się nie załamuj! Nawrót jest bardzo częsty u osób uzależnionych od nikotyny i to od Ciebie zależy, czy będzie trwały, czy będzie jednym z etapów rzucania palenia? Większość osób potrzebuje kilku lub kilkunastu prób, zanim ostatecznie odstawi papierosy lub inne produkty z nikotyną.
Za każdym razem NIE jest to stracony czas, ani zmarnowany wysiłek. Po każdej próbie lepiej znasz reakcje swojego organizmu na brak nikotyny, wiesz czego spodziewać się przy kolejnej próbie. Może nabyła/łeś doświadczenie, czy i które środki farmakologiczne chcesz zastosować przy kolejnej próbie. Wiesz też, co (jakie sytuacje/miejsca/emocje) wywołuje chęć palenia i co pomaga Ci kontrolować tę chęć? Wiesz na kogo możesz liczyć, a kto nie był pomocny? Umiesz zastępować papierosa w wielu codziennych sytuacjach, w których rutynowo palisz?
Dużo, prawda?
Nie odkładaj więc decyzji! Podejmij kolejną próbę i wykorzystaj te doświadczenia!