Palisz? Ryzykujesz Alzheimera!
Palisz? Ryzykujesz Alzheimera!
Palenie to powszechnie znany czynnik ryzyka wielu chorób, w tym chorób układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowych. Niewiele osób jednak wie, że palenie papierosów wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie psychiczne. Jedną z poważniejszych konsekwencji palenia jest większe niż u niepalących zagrożenie chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera. Nasuwa się oczywisty wniosek. Palisz? Ryzykujesz Alzheimera!
Choroba Alzheimera to postępująca choroba neurodegeneracyjna, która uszkadza komórki mózgowe. Powoduje upośledzenie funkcji poznawczych (min. rozumienia otaczającej nas rzeczywistości i pamięć) oraz ograniczenie zdolności wykonywania czynności życia codziennego. Szacuje się, że w Polsce choroby otępienne dotyczą ok. 400 tysięcy osób, a ponad połowa z nich ma chorobę Alzheimera.
Dlaczego Alzheimer jest groźny dla palaczy?
Według danych World Alzheimer Report wśród palaczy ryzyko rozwinięcia choroby Alzheimera jest wyższe niż u osób niepalących. Powodem są oczywiście toksyczne składniki dymu tytoniowego. Cześć z nich sprzyja rozwojowi stresu oksydacyjnego. Mózg jest szczególnie narażony na zniszczenia powodowane przez stres oksydacyjny, który przyspiesza proces starzenia się oraz neurodegeneracji (utraty neuronów). Najnowsze badania wskazują również, że dym tytoniowy zwiększa produkcję szkodliwego białka. Złogi białka odkładają się w mózgu i powodują postępujące obumieranie komórek nerwowych. Palenie ma też szkodliwy wpływ na układ krążenia. Zwiększa np. ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych mózgu – choroby, która jest bezpośrednio powiązana z otępieniem. Dlatego pamiętaj: Palisz? Ryzykujesz Alzheimera!
Rzuć palenie i chroń swój mózg!
Ryzyko rozwinięcia się choroby Alzheimera po rzuceniu nałogu jest podobna jak u osób niepalących.
Jedynym rozwiązaniem dla palaczy jest niezwłoczne rzucenie palenia. Badania wskazują, że ryzyko rozwoju chorób otępiennych jest zdecydowanie niższe po odstawieniu papierosów. Naukowcy z Korei Południowej w latach 2002-2013 przeprowadzili badanie przesiewowe z udziałem ponad 45 tysięcy mężczyzn w wieku powyżej 60 lat. Uczestnicy podzieleni zostali na osoby palące, niepalące krótko (poniżej 4 lat) lub długo (powyżej 4 lat) oraz nigdy nie palące. Obserwacja dotyczyła rozwoju zaburzeń takich jak ogólne otępienie, otępienie naczyniowe i choroba Alzheimera. Wyniki były jednoznaczne! W porównaniu do osób palących, osoby, które rzuciły palenie w przeciągu ostatnich 4 lat miały ryzyko rozwoju otępienia mniejsze o 14% a wieloletni ekspalacze i nigdy niepalący aż o 19%.
Warto w trosce o swój mózg rzucić palenie.
Profesjonalna pomoc w rzuceniu palenia jest na wyciągnięcie ręki! Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108 lub 22 211 80 15
Irena Przepiórka, Magdalena Cedzyńska
Bibliografia:
Choi D, Choi S, Park SM. Effect of smoking cessation on the risk of dementia: a longitudinal study. Ann Clin Transl Neurol. 2018 Sep 5;5(10):1192-1199. doi: 10.1002/acn3.633. PMID: 30349854; PMCID: PMC6186929.
Więcej informacji o wpływie palenia na mózg: