Palenie papierosów otwiera drogę zakażeniu koronawirusem!

Palenie papierosów otwiera drogę zakażeniu koronawirusem!

Nowy wirus SARS-CoV-2 nadal wymaga intensywnych badań, a wiele pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi. Bezsprzecznie jedną z ważniejszych kwestii, które trzeba wyjaśnić jest zwiększenie podatności na infekcję oraz ryzyko cięższego przebiegu infekcji w pewnych grupach chorych.

Dlatego uwagę badaczy zwróciły dane z Chin, gdzie wskaźnik śmiertelności zakażonych koronawirusem mężczyzn był wyższy niż u kobiet. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia w kraju tym pali ok. 50% mężczyzn i tylko ok. 2% kobiet. Wydaje się, że może to tłumaczyć znaczne różnice w przebiegu infekcji pomiędzy płciami. Kolejne obserwacje potwierdzają, że palacze, podobnie jak chorzy na choroby przewlekłe (np. na cukrzycę czy nadciśnienie) mogą być bardziej narażeni na ciężki przebieg choroby Covid-19. Niewątpliwie przyczyną są nie tylko częste wśród palaczy choroby współistniejące, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji. Zwraca uwagę, że za ryzyko cięższego przebiegu Covid-19 odpowiada uszkodzenia płuc spowodowane paleniem oraz osłabiony paleniem układ odpornościowy. Prawdopodobnie też zwiększone ryzyko infekcji, spowodowane jest samą czynnością palenia – ze względu na częsty kontakt ust z rękoma.

Najnowsze badania kandyjskich badaczy ujawniły czynnik, który właśnie w grupie palaczy może istotnie zwiększać ryzyko samej infekcji koronawirusem.

Stwierdzono, że palacze i osoby z POChP mają zwiększoną ekspresję enzymu ACE-2, który jest receptorem wejściowym dla wirusa COVID-19. Ponieważ palenie zwiększa ekspresję tego enzymu w komórkach nabłonkowych oskrzeli w dolnych drogach oddechowych, to tym samym ułatwia wirusowi SARS-CoV-2 infekcję! Dlatego kontynuacja palenia to zaproszenie dla wirusa. Z tego samego powodu palenie zwiększa ryzyko, że zakażenie będzie miało ciężki przebieg! Godne uwagi jest to, że badanie przeprowadzone zostało także na grupie osób, które rzuciły palenie. W przeciwieństwie do aktywnych palaczy ich poziom ACE-2 był zbliżony do osób, które nigdy nie paliły. Chociaż nadal nie wiadomo po jakim czasie od rzucenia palenia nastąpią pozytywne zmiany związane z ryzykiem zakażenia, to niewątpliwie, każdy kolejny dzień , w którym nie palisz zwiększa szansę na uniknięcie infekcji lub złagodzenie jej przebiegu.

Niewątpliwie wyjaśnienia dotyczące zwiększonego ryzyka infekcji i ciężkiego przebiegu COVID-19 zachęcają do rzucenia palenia.

Nieprzerwanie, w stałych godzinach działa Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym. Uzyskaj niezbędne informacje i wsparcie w odstawieniu papierosów.

Nie zwlekaj i dzwoń: 801 108 108 lub 22 211 80 15.

Irena Przepiórka, Magdalena Cedzyńska

Źródło:

ACE-2 Expression in the Small Airway Epithelia of Smokers and COPD Patients: Implications for COVID-19

Janice M. Leung, Chen X. Yang, Anthony Tam, Tawimas Shaipanich, Tillie Louise  Hackett, Gurpreet K. Singhera, Delbert R. Dorscheid, Don D. Sin

European Respiratory Journal 2020; DOI: 10.1183/13993003.00688-2020

https://erj.ersjournals.com/content/early/2020/03/26/13993003.00688-2020