Palenie papierosów a sport.
Palenie papierosów a sport.
Coraz bardzie zwracamy uwagę na to ile się ruszamy i staramy się utrzymać odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Większość z nas ma świadomość, że to jeden z warunków utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Czasem jednak poczucie „dbam o siebie, bo jestem aktywny fizycznie” jest pretekstem do „rozgrzeszenia” różnych błędów.
O ile zjedzenie dodatkowej porcji czekolady można zbilansować zwiększoną aktywnością fizyczną, to palenie papierosów zawsze będzie szkodliwe! W dodatku obniża efektywność, tego co robimy dbając o zdrowie.
Zarówno czynne jak i bierne palenie szkodzi zdrowiu oraz wpływa na obniżenie jakości treningów i innych aktywności fizycznych
Jaka jest zależność palenie papierosów a sport? Poniżej przedstawiamy kilka dowodów, że palenie nie idzie w parze ze sportem.
- Palenie papierosów podnosi puls.
Tętno podczas treningu wzrasta. Jest to prawidłowa reakcja organizmu na wysiłek fizyczny. Niestety, nikotyna powoduje dodatkowe podniesienie pulsu, które z czasem może stać się niebezpieczne. Średnie tętno palaczy jest o trzydzieści procent wyższe niż u osób niepalących.
- Palenie tytoniu powoduje problemy z oddychaniem.
Palenie powoduje gromadzenie się tzw. smoły w płucach, która zmniejsza powierzchnię służącą do wymiany gazowej. W efekcie, podczas treningu nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu do mięśni. Odczuwamy spadek kondycji i zmniejszenie wydolności naszego organizmu.
- Papierosy modyfikują skład krwi.
Skład krwi palacza zmienia się, ze względu na zawartość w nim różnych metabolitów nikotyny. Krew staje się gęstsza i trudniejsza do pompowania, co przyczynia się do niedotlenienia wszystkich komórek organizmu. Ciągłe niedotlenienie wywołuje obniżenie wydolności mięśnia sercowego, a w konsekwencji słabszą kondycję fizyczną.
- Palenie papierosów pogarsza kondycję.
Tlenek węgla (czad) zawarty w dymie tytoniowym łączy się z hemoglobiną, która odpowiada za transport tlenu w naszym organizmie. W rezultacie nawet 15% hemoglobiny przekształca się w karboksyhemoglobinę, która nie potrafi przenosić tlenu. Z tego powodu organizm zaczyna się szybciej męczyć, a nasza kondycja spada.
- Papierosy utrudniają budowę mięśni.
Toksyczne składniki dymu tytoniowego powodują zwiększoną produkcję miostatyny, która bardzo utrudnia rozrost mięśni. Ponadto substancje zawarte w papierosach przyczyniają się do produkcji enzymów, które rozkładają białka mięśniowe. W rezultacie utrudniona jest budowa tkanki mięśniowej.
- Palenie obniża poziom testosteronu.
Testosteron to męski hormon płciowy odpowiedzialny m.in. za utrzymanie siły i masy mięśniowej, dystrybucję tłuszczu, a także gęstość kości. Palenie papierosów wpływa na obniżenie jego poziomu. Może to prowadzić nawet do depresji, przewlekłego zmęczenia czy też osłabienia siły mięśniowej.
Podsumowując pamiętaj, że rzucenie palenia wspiera Twoje zdrowie na wiele sposobów!