Kobieta rzuca palenie
Rzucenie palenia może nie być łatwe. Kiedy kobieta rzuca palenie, pojawiają się dodatkowe wyzwania.
Oczywiście droga do życia bez nikotyny dla każdego jest inna, ale wiele kobiet boryka się z podobnymi trudnościami.
Emocje
W przypadku kobiet bardzo silnymi wyzwalaczami są bodźce emocjonalne. Oznacza to, że uczucie smutku lub zmaganie się ze stresem powoduje trudność w powstrzymaniu się od zapalenia. Również stany pozytywne: radość lub odprężenie mogą wyzwalać chęć palenia. Przemyślenie tego, w jaki sposób będę reagowała i radziła sobie z emocjami po odstawieniu papierosów jest ważnym elementem planu rzucenia palenia.
Obawa przed przytyciem
Dla wielu kobiet to główna obawa, która powstrzymuje przed rzuceniem palenia. Przyrost masy ciała bywa też powodem nawrotu. W tym przypadku warto skoncentrować się na kilku aspektach. Przede wszystkim ważna jest świadomość wszelkich korzyści zdrowotnych i estetycznych, które przyniesie rzucenie palenia. Może pamiętając, że zmniejszamy ryzyko rozwoju wielu chorób, a przy tym poprawimy kondycję swojej skóry i zębów, może mniejszym przerażeniem napawać będzie myśl o czasowym noszeniu o rozmiar większych ubrań. Kolejną kwestią jest nasze nastawienie. Warto potraktować rzucenie palenia jako okazję do wdrożenia prozdrowotnych zmian. Nawet niewielkie zwiększenie poziomu dotychczasowej aktywności fizycznej i uważność na to, co i ile jemy może pozwolić na uniknięcie przytycia. Dodatkowo pomoże to odwrócić uwagę od chęci palenia i poprawić samopoczucie. Udowodniono również, że umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza chęć sięgnięcia po papierosa.
Relacje
Szczególnie ważne jest, czy w naszym otoczeniu są osoby, które w myślach i czynach sprzyjają naszym planom rozstania się z uzależnieniem. To, czy ważne dla nas osoby wierzą, że się nam uda, czy w przypadku potknięcia będą mobilizować do dalszej walki, może być kluczem do sukcesu. Dla wielu kobiet właśnie zrozumienie, z czym się zmagają i możliwość uzyskania wsparcia jest szczególnie ważne. Dobrze jest więc znaleźć kogoś, kto cierpliwie wysłucha, zaoferuje pomoc i doceni. Kiedy kobieta rzuca palenie jest to szczególnie ważne.
Rodzicielstwo
Wiele kobiet skutecznie rzuca palenie, gdy są w ciąży lub starają się o dziecko. Niektóre kobiety niestety wracają do palenia. Stres związany z rodzicielstwem i radzenie sobie ze zmianami w życiu, relacjach i ciele może utrudniać wytrwanie w abstynencji. Warto pamiętać, że rzucenie palenia zapewnia Tobie i Twojemu dziecku ważne korzyści zdrowotne. Ważne jest również to, że niepalący rodzic jest dobrym wzorem i może skuteczniej kształtować prozdrowotne nawyki swojego dziecka.
Nawroty
Wyjątkowość sytuacji kobiet, może przyczynić się do tego, że zwykle podejmują więcej prób niż mężczyźni, zanim rzucą palenie na dobre. Dlatego nie warto się zrażać. Każdą zakończoną nawrotem próbę rzucenia palenia trzeba traktować jako doświadczenie, które daje niezmiernie przydatne wskazówki. Za każdym razem, gdy próbujesz przestać palić, dowiadujesz się, co działa, a co nie. To również informacja o tym, jak reaguje organizm na brak nikotyny i na co przy kolejnym podejściu musisz zwrócić większą uwagę.
Tożsamość
Wiele osób palących postrzega palenie jako element swojej tożsamości, tego kim są. Kobiety silnie uzależnione często myślą w kategoriach „lubię palić, to część mnie”. Modyfikacja tego i zrozumienie, że nadal pozostanę sobą kiedy rzucę palenie, może zwiększyć szansę na sukces. Warto w świadomy sposób kontrolować myślenie o sobie, tworząc konstruktywny wizerunek siebie np: „jestem kobietą, która chce zadbać o siebie”; „jestem wolna”. Skup się też na innych elementach tego co tworzy twoją tożsamość: co Cię interesuje, co jest dla Ciebie ważne.
Pamiętaj, że jest tak wiele innych rzeczy, które sprawiają, że jesteś sobą. Rzucenie palenia sprawi, że one staną się wyraźniejsze.
Zrób listę wszystkich pozytywnych informacji o sobie. Powieś ją w widocznym miejscu, na przykład na lodówce lub lustrze. Przypomni ci, że palenie nie definiuje tego, kim jesteś.
Więcej informacji o tym jak rzucać palenie znajdziesz tutaj https://jakrzucicpalenie.pl/etapami-do-wolnosci/
I.Przepiórka, M.Cedzyńska
Źródła: