Kiedy rzucać palenie

Kiedy rzucać palenie? Każdy, kto jest uzależniony od produktów z nikotyną wie, że podjęcie decyzji o ich odstawieniu nie jest łatwe. Nawet samo zastanawianie się nad rzuceniem palenia może być początkiem drogi do lepszej jakości życia i zdrowia.

Pierwszym i najważniejszym etapem jest oczywiście podjęcie decyzji o rzuceniu palenia, ale zaraz potem trzeba zdecydować kiedy i jak to zrobić. Spontaniczność bywa wielką zaletą w wielu sytuacjach życiowych, ale w przypadku tak poważnego przedsięwzięcia, jakim jest walka z uzależnieniem atutem okazuje się konkretny plan. Wybór terminu rzucenia palenia czy odstawienia innych produktów z nikotyną może okazać się kluczowy.

Niestety nie ma jednego „najlepszego” momentu na rzucanie palenia. Nie istnieje prawidłowość, że odstawienie produktów z nikotyną np. w piątek ma większe szanse powodzenia niż np. w poniedziałek.  Wybór dobrego czasu na rzucenie palenia może być różny dla każdego. Istnieje jednak  kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę wybierając datę rzucenia palenia:

Motywacja i gotowość:

Upewnij się, że jesteś gotowy/a na rzucenie palenia. Im bardziej jesteś zmotywowany/a, tym większa szansa na sukces. Jeśli czujesz, że wręcz nie możesz doczekać się pierwszego dnia bez produktów z nikotyną, to prawdopodobnie jest to dobry czas na podjęcie wyzwania. Możesz też spróbować ocenić na ile wysoki jest Twój poziom gotowości i motywacji. Pomocna może być skala od 1 (bardzo słaba motywacja) do 5 (bardzo wysoka/wystarczająca motywacja).  Zastanów się na jakim poziomie według Ciebie się znajdujesz oraz co możesz zrobić żeby wzmocnić swoją motywację. Może wystarczy zrobić listę ważnych dla Ciebie powodów do rzucenia palenia, a może rozwiać obawy przed podjęciem próby?

Zdrowie:

Jeśli masz problemy zdrowotne związane z paleniem lub obawiasz się o swoje zdrowie w przyszłości, może to być dobry impuls, aby zacząć teraz. Dowiedz się jakie korzyści zdrowotne przyniesie Ci rzucenie palenia. Może zmniejszysz ryzyko zachorowania lub spowolnisz postępy choroby, a może zwiększysz swoje szanse na skuteczne leczenie? Najważniejsze to, to żeby nie odwlekać decyzji w czasie.

Styl życia:

Styl życia  i to w jaki sposób jest on związany z uzależnieniem odgrywa ogromną rolę w procesie rzucania palenia. To, kiedy palisz i jakie potrzeby psychologiczne zaspokajasz w ten sposób może wpływać na zdolność do utrzymania abstynencji. Dlatego najpierw poznaj swoje nawyki i przyzwyczajenia związane z paleniem. Wiele miejsc, osób, sytuacji lub emocji może być wyzwalaczami chęci palenia. Wyznaczając termin rzucenia staraj się wybrać okres gdy potencjalnych wyzwalaczy będzie mniej lub możesz ich uniknąć. Zastanów się czy łatwiej Ci będzie wytrwać w okresie wzmożonej aktywności (np. dużo zajęć i zaabsorbowania), czy może gdy masz więcej czasu wolnego. Kieruj się wyłącznie znajomością siebie, a nie powszechnymi przekonaniami o tym kiedy rzucać palenie.

Wsparcie:

Wsparcie życzliwych osób zawsze jest cenne. Czasem jednak warto przemyśleć jakie działania najbliższych będą wspierające dla Ciebie i komu powiesz o  swoich staraniach. Upewnij się, że bliskie osoby lub przyjaciele wiedzą w jaki sposób mogą pomóc. Pamiętaj o możliwości profesjonalnego wsparcia ze strony Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

Leczenie farmakologiczne:

Zastanawiając się nad wyborem terminu rzucania palenia uwzględnij to, czy planujesz stosowanie środków farmakologicznych wspomagających rzucenie palenia. Schemat leczenia niektórymi środkami zakłada rozpoczęcie przyjmowania leku na kilka dni przed odstawieniem papierosów. Dlatego warto decyzję o ewentualnym stosowaniu leków podjąć odpowiednio wcześniej.

Pamiętaj, że nie ma idealnego momentu, ale ważne jest podjęcie decyzji i zaczęcie działać. Wsparcie i planowanie mogą znacznie zwiększyć Twoje szanse na sukces. Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym i opracuj swój plan rzucenia palenia: 801 108 108 lub 22 211 80 15.

 

Więcej wskazówek dotyczących rzucania palenia: https://jakrzucicpalenie.pl/krok-1-jak-latwo-rzucic-palenie/