Głód nikotynowy: kaszel

Wiele osób palących zmaga się z uciążliwym „kaszlem palacza”. To bardzo dokuczliwa dolegliwość, która nasila się po obudzeniu oraz często ustępuje po wypaleniu papierosa. Często chęć pozbycia się „kaszlu palacza” jest jednym z motywów podjęcia próby rzucenia palenia. Tymczasem, u wielu osób następuje sytuacja odwrotna: kaszel nasila się. Może też pojawić się u kogoś, u kogo wcześniej nie występował. Budzi niepokój i rodzi pytanie: „czy rzucenie palenia mi zaszkodziło?”

„Czy rzucenie palenia mi zaszkodziło?” Dlaczego występuje kaszel?

Rzucenie palenia pod każdym względem jest korzystne dla organizmu, a nasilony kaszel świadczy o pozytywnych zmianach! Kaszel pozwala usuwać nadmiar śluzu, wydzieliny oraz inne substancje, które nie powinny znajdować się w drogach oddechowych. To mechanizm ochronny organizmu, który przez lata palenia tytoniu nie był w pełni sprawny.

Dym tytoniowy zawiera substancje, które powodują nadmierną produkcję śluzu w oskrzelach oraz uszkadzają nabłonek rzęskowy. To prowadzi do przewlekłego kaszlu, który często nasila się rano. Dlaczego rano? Ponieważ większość osób w nocy nie pali i daje drogom oddechowym trochę czasu na działania naprawcze. Po obudzeniu nabłonek rzęskowy zaczyna działać i stara się oczyścić drogi oddechowe przez silne odkrztuszanie. To samo dzieje się po rzuceniu palenia! Nabłonek rzęskowy może działać, bo nie jest paraliżowany przez dym tytoniowy. Nagromadzone wydzieliny i zanieczyszczenia usuwane są właśnie przez odkrztuszanie. Dlatego, chociaż może to być nieprzyjemny objaw, to nasilony kaszel powinien cieszyć.

Co robić gdy męczy kaszel?

Nasilenie kaszlu po rzuceniu palenia może być bardzo męczące. Czasami nie wystarczy sama świadomość, że to dowód na pozytywne zmiany w organizmie. Jak można złagodzić ten nieprzyjemny objaw:

  1. Zastosować odstępne w aptekach środki rozrzedzające wydzielinę i wspomagające jej odkrztuszanie.
  • Syropy i tabletki na kaszel.
  • Leki rozrzedzające wydzielinę.
  1. Zrobić inhalacje
  • Olejkami eterycznymi (np. tymiankowy, miętowy), które nawilżają drogi oddechowe i ułatwiają odkrztuszanie.
  • Z soli fizjologicznej, która wspomaga rozrzedzanie wydzieliny.
  1. Stosować nawilżacze powietrza, które zapobiegają wysychaniu dróg oddechowych.
  2. Pić duże ilości płynów, a szczególnie wody i naparów ziołowych, które pomogą rozrzedzić wydzielinę.
  3. Wykonywać ćwiczenia oddechowe, które przyspieszą oczyszczanie dróg oddechowych np. wziąć głęboki wdech i wydmuchiwać tak, jak przy zdmuchiwaniu świeczek.
  4. Regularnie ćwiczyć, co wspomaga układ oddechowy w usuwaniu wydzieliny.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli kaszel jest uporczywy, trwa długo lub towarzyszą mu inne objawy (np. duszności), należy skonsultować się z lekarzem!

Kiedy to minie?

Po rzuceniu palenia kaszel może początkowo być bardziej uciążliwy, ponieważ organizm zaczyna usuwać zalegające w drogach oddechowych toksyny i wydzielinę. Zazwyczaj pojawia się po kilku dniach od ostawienia papierosów, stopniowo słabnie i mija w ciągu kilku tygodni. Jeśli palenie trwało długo, to oczyszczanie płuc może potrwać dłużej. W takich przypadkach kaszel może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli kaszel wzbudza niepokój zawsze warto skonsultować to z lekarzem.

Podsumowanie

Kaszel po rzuceniu palenia jest oznaką pozytywnych zmian w organizmie, a nie powodem do zmartwień! Chociaż może niepokoić i być uciążliwy, to jest potwierdzeniem, że układ oddechowy zaczyna lepiej funkcjonować. Warto przetrwać trudny okres i odetchnąć pełną piersią!

I.Przepiórka

Podobne treści: https://jakrzucicpalenie.pl/objawy/ https://jakrzucicpalenie.pl/glod-nikotynowy-obnizenie-nastroju/ ; https://jakrzucicpalenie.pl/glod-nikotynowy/