Chcę, żeby ktoś rzucił palenie
Ktoś z bliskich Ci osób pali papierosy a Ty chciałbyś, by rzucił palenie. Pamiętaj jednak, że niezależnie od swojego wieku to sam palacz musi podjąć tę decyzję. Choć pewnie trudno Ci się z tym pogodzić, jedyne co możesz zrobić, to próbować Go motywować i wspierać, gdy podejmie próbę rzucenia palenia.
Etapy rzucania palenia
Rozmawiając z palaczem, musisz być do tego przygotowany. Przede wszystkim ważne jest byś wiedział, że rzucanie palenia to długotrwały proces. Rozpoczyna go zastanawianie się nad tym, czy warto rzucić palenie (etap 1- prekontemplacja). Potem przychodzi faza podejmowania decyzji i być może nieudanych „pozorowanych” prób rzucenia palenia (etap 2- kontemplacja). W końcu palacz „dojrzewa” do prawdziwej próby rzucenia palenia (etap 3- działanie). Jeśli mu się uda, następuje wtedy okres utrwalenia abstynencji.
Wsparcie
Chcąc wesprzeć bliską Ci osobę, spróbuj najpierw spojrzeć na problem z Jej perspektywy. Postaw się w sytuacji „swojego” palacza i zastanów się, który etap procesu rzucania palenia osiągnął. Swoje działania dostosuj do tego etapu, wieku i płci. Pamiętaj, że realna pomoc nie polega na wywieraniu nacisku czy presji. Palacz, który nieustannie jest krytykowany za palenie, podświadomie broni „swojego” palenia. W rezultacie często odkłada decyzję o rzuceniu palenia lub umacnia się w przekonaniu, że „musi palić”.
Jak więc pomóc?
Jeśli jeszcze nie zdecydował o rzuceniu palenia
Możesz powiedzieć o korzyściach z rzucenia palenia, zapewnić, że są środki, które skutecznie łagodzą skutki rzucenia palenia (objawy odstawienne). Wracaj do tematu, ale nie bądź natarczywy. W codziennych rozmowach możesz zwracać uwagę na osoby, które przestały palić, podawać pozytywne przykłady (nie porównuj!).
Jeśli chce rzucić palenie
Zapewnij o swojej gotowości do wsparcia i zapytaj czego będzie od Ciebie oczekiwał? Bądź przygotowany, że może nie chcieć niczyjej pomocy i chce sam przejść przez proces rzucania palenia.
Zbierz informacje o tym jak przebiega rzucanie palenia i z jakimi objawami może się zmagać rzucający palenie.
Pomóż zaplanować rzucenie palenia (Ty często wiesz w jaki sytuacjach pali nawykowo) oraz rożne sposoby na zastąpienie czynności palenia.
Możesz porozmawiać o możliwości zastosowania leczenia farmakologicznego lub skorzystania z pomocy doradców w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – 22 211 80 15 lub 801 108 108 (Ty też tam zadzwoń!)
Uzbrój się w cierpliwość i pamiętaj, że rzucenie palenia będzie przebiegało w terminie i tempie osoby rzucającej palenie!
Jeśli rzuca palenie
Doceniaj każdy sukces! Nawet jeśli wypalił tylko o jednego papierosa mniej – zauważ to, bo to oznacza, że uczy się kontrolować swoją potrzebę palenia!
Jeśli nie chce rozmawiać o swoich postępach – uszanuj to!
Bądź wyrozumiały – pamiętaj, że jednym z objawów odstawienia jest bardzo silne uczucie napięcia i rozdrażnienia. Rzucający palenie nie radzi sobie z codziennym stresem, jest rozkojarzony i może mieć obniżony nastrój. Daj mu prawo do gorszej kondycji …
Pytaj czego oczekuje…
Jeśli tego chce pomóż zorganizować czas, tak by odwrócić uwagę od potrzeby palenia i zapewnić odpoczynek np. aktywność fizyczna, wyjście do kina.
W kryzysie dzwońcie do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – 22 211 80 15 lub 801 108 108
Jeśli wróci do palenia – doceń włożony wysiłek, zapewnij, że dużo się o sobie dowiedział i motywuj do ponownego podjęcia próby.