Bez papierosa w 2021 czyli o mocy noworocznych postanowień!
Bez papierosa w 2021 czyli o mocy noworocznych postanowień!
Rzucenie palenia to jedno z najczęstszych tzw. postanowień noworocznych. Zwykle podejmujemy starania, żeby je zrealizować, ale często są one bezskuteczne. Czy jednak jest to porażka? Czy podejmowanie takich zobowiązań ma sens?
Doradcy Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym co roku w okresie noworocznym odbierają dużo połączeń od osób, które takie wyzwanie podjęły. Ich zdaniem jest to zdecydowanie jedno z mądrzejszych postanowień, nawet jeśli ostateczny cel nie zostanie osiągnięty.
– Jak nie przy tej, to przy kolejnej próbie się uda. Najważniejsze, że ktoś myśli o odstawieniu papierosów – podkreśla Waldemar Rejch z Telefonicznej Poradni. I faktycznie wszystkie badania wskazują, że często dopiero kolejna próba rzucenia palenia kończy się sukcesem. Zgodnie z teoriami tłumaczącymi zmianę jako proces, zarówno kolejne próby odstawiania palenia, jak i porażki są etapami zmiany.
Czy z decyzją warto czekać?
-
- Konsultant zaznacza też, że „przy rzuceniu palenia najważniejsza jest decyzja. Jeżeli decyzja zbiega się z nowym rokiem lub z inną ważną dla nas datą to jest to świetna, dodatkowa motywacja. Natomiast czekanie kilka miesięcy na Nowy Rok raczej mija się z celem. Decyzja o rzuceniu jest często impulsem. Z tego powodu jeżeli podejmiemy wyzwanie natychmiast lub w niedługim czasie, to ma dużą szansę powodzenia. Jeżeli jednak odłożymy ją na dłuższy okres to motywacja osłabienie albo całkiem o niej zapomnimy”. Dlatego dobrze by powzięte postanowienie było realizowane niemal natychmiast. Czas do określonej daty warto wypełnić czyniąc odpowiednie przygotowania np. ucząc się samokontroli, planując wsparcie farmakologiczne.
Z kolei Katarzyna Wnuk, również konsultantka Poradni przestrzega przed szukaniem sposobów na „obejście” postanowienia.
-Czasami spotykam się z osobami, dla których postanowieniem noworocznym było przejście na alternatywną metodę palenia – elektroniczne lub podgrzewane papierosy. Niestety tego typu postanowienie nierzadko skutkowało nie tyle co powrotem do palenia tradycyjnych papierosów, ale do wzmocnienia uzależnienia fizycznego i psychicznego. Warto wziąć pod uwagę, że postanowienie noworoczne powinno być rozsądne, a osoby chcące rzucić palenie nie powinny szukać alternatywnych metod palenia.
Wiarę w moc noworocznych postanowień ma również Renata Głowacka, konsultantka Poradni. „To nie jest stracony czas, bo pokazuje rzucającemu palenie z czym sobie radzi, a nad czym musi jeszcze popracować. Pozwala na wypracowanie innych niż palenie nawyków” – tłumaczy.
Terapeutka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym Justyna Koziorowska podsumowuje „rzucanie palenia to zadbanie o siebie a to bardzo piękne postanowienie noworoczne. Wyzbywamy się tego co szkodzi, dając sobie podarunek: dbamy o siebie od nowego roku”.