Alkohol i papierosy
Alkohol i papierosy
Alkohol i papierosy to bardzo toksyczne połączenie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, spożycie alkoholu ma istotny wpływ na rozwój ponad 200 różnych chorób. W 2019 r. 8,4% populacji Unii Europejskiej powyżej 15 roku życia przyznało się do codziennego spożywania napojów alkoholowych. Dodatkowo, 28,8% spożywało alkohol raz w tygodniu, a 22,8% raz w miesiącu. W Polsce, według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), roczne średnie spożycie alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w latach 1993-2021 z 6,52 l do 9,70 l, co w oczywisty sposób negatywnie wpłynęło na zdrowie populacji.
Alkohol + papierosy = większe ryzyko nowotworów
Alkohol samodzielnie jest silnym kancerogenem, jednak w połączeniu z dymem tytoniowym stanowi jeszcze większe zagrożenie dla naszego zdrowia. Obecnie uważa się, że w Polsce blisko 1/3 dorosłej populacji sięga po papierosy. Tymczasem osoby, które spożywają zarówno alkohol, jak i palą tytoń, mają 5-krotnie większe ryzyko rozwoju nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku – w porównaniu do osób, które spożywają tylko alkohol lub palą tylko tytoń. Dla osób nadmiernie używających, ryzyko to może być nawet 30-krotnie większe.
Dym tytoniowy i alkohol oddziaływają na siebie, zwiększając wzajemnie negatywne skutki zdrowotne, z którymi mierzy się nasz organizm.
Toksyczne substancje obecne zarówno w dymie papierosowym, jak i alkoholu, wpływają negatywnie na układ oddechowy, układ krążenia i układ immunologiczny. Dlatego też, długotrwałe łączenie tych dwóch szkodliwych nawyków może znacząco obniżać jakość życia i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Podsumowując, alkohol i tytoń to wyjątkowo niebezpieczne połączenie, zwiększające ryzyko wystąpienia poważnych, negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W związku z tym, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca maksymalną redukcję spożycia alkoholu i nieużywanie tytoniu w żadnej postaci.
Podobna tematyka: https://jakrzucicpalenie.pl/bawic-sie-bez-papierosa/