Palenie w ciąży
Każda kobieta w ciąży lub planująca dziecko, prawdopodobnie wie, że palenie stanowi zagrożenie dla jej zdrowia i zdrowia dziecka. Palenie podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia, oraz wystąpienia wad wrodzonych. Dziecko matki palącej rodzi się mniejsze, gorzej przygotowane do życia, gorzej rozwinięte, częściej zapada na choroby (np. astmę, zapalenie ucha środkowego, infekcje dróg oddechowych). Aktualne doniesienia mówią o wpływie palenia matki na występujące w późniejszym życiu zaburzenia rozwojowe (np. ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu). Dlatego dla wielu par planujących rodzicielstwo, priorytetem jest rzucenie palenia.
Najlepszym rozwiązaniem jest rzucenie palenia przez obydwoje przyszłych rodziców, jeszcze przed zajściem w ciążę. Co jednak, jeśli paląca kobieta dowie się, że jest już w ciąży?
Rozpowszechnionych jest wiele stereotypów związanych z rzucaniem palenia przez ciężarne kobiety. Przekonanie o łatwości odstawienia papierosów w ciąży, ponieważ „odrzuca od palenia”, nie zawsze jest prawdziwe. Wiele przyszłych matek, którym rzucenie palenia nie udało się, czuje wstyd i emocje blokujące przed szukaniem specjalistycznej pomocy. Problemem jest również pogląd, że gwałtowne zaprzestanie palenia może być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Jest to oczywista nieprawda, niemniej teza ta, często wykorzystywana jest jako „uzasadnienie” dalszego palenia. Tymczasem rzucenie palenia, nawet w zaawansowanej ciąży może nadal pomóc chronić kobietę i dziecko przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Tak jak u wszystkich osób walczących z uzależnieniem od tytoniu, u ciężarnych kobiet mogą pojawić się przejściowe objawy odstawienia. Korzyści zdrowotne, psychologiczne i społeczne wynikające z rzucenia palenia przez przyszła matkę zdecydowanie warte są jednak włożenia wysiłku w podejmowanie prób rzucenia palenia. Warto również pamiętać, że interwencje psychospołeczne mające na celu wsparcie przyszłych matek w rzuceniu palenia mogą zwiększyć odsetek kobiet, które przerywają palenie nawet w zaawansowanej ciąży. Obecnie dostępne są różnorodne formy pomocy w zaprzestaniu palenia. Kobiety mogą skorzystać z dedykowanych im porad na stronie internetowej https://jakrzucicpalenie.pl/jestem-w-ciazy/ lub omówić plan rzucenia palenia z doradca Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).