Głód nikotynowy: Problemy ze snem
Głód nikotynowy: zaburzenia snu to jedna z dolegliwości po odstawieniu nikotyny
Zaburzenia snu to jeden z częstych objawów odstawienia nikotyny, który może utrudniać wytrwanie w decyzji o zerwaniu z nałogiem. Po wyeliminowaniu nikotyny z organizmu mogą pojawić się trudności z zasypianiem, przedwczesne wybudzanie się, a także intensywne lub nieprzyjemne sny. Jakość snu często się pogarsza – sen staje się płytszy i nie przynosi uczucia wypoczęcia.
To objaw, który bywa wyjątkowo dokuczliwy, zwłaszcza w pierwszych dniach po rzuceniu palenia. Dlatego tak ważne jest, by być na niego przygotowanym i znać sprawdzone sposoby na łagodzenie problemów ze snem.
Zaburzenia snu – podstępny wróg
Zdrowy sen to taki, który jest odpowiednio długi, nieprzerwany i pozwala organizmowi na pełną regenerację – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Gdy brakuje dobrego snu, szybko pojawiają się negatywne konsekwencje: przewlekłe zmęczenie, trudności z koncentracją, pogorszenie pamięci, rozdrażnienie, większa wrażliwość na stres, a także bóle głowy.
Wszystkie te objawy mogą towarzyszyć odstawieniu nikotyny, a ich nasilenie często wiąże się właśnie z zaburzeniami snu. Niewyspanie potęguje uczucie dyskomfortu i może zwiększać ryzyko nawrotu uzależnienia. Dlatego istotne jest, by zadbać o sen – szczególnie w pierwszych tygodniach po rzuceniu palenia.
Dlaczego po rzuceniu palenia mogą pojawić się zaburzenia snu?
Często powodem jest silnie utrwalony nawyk związany z rytuałem palenia przed snem. Zmiana sposobu przygotowania się do snu, a przede wszystkim świadomość, że „nie zapaliłem” mogą same w sobie powodować trudność z zaśnięciem. Równie ważne są zmiany w biochemii mózgu. Odstawienie nikotyny powoduje m.in. pobudzenie ośrodków odpowiedzialnych za reakcje stresowe, co może negatywnie odbijać się na jakości snu. Jeszcze innym powodem może być działanie leków wspomagających rzucanie palenia. Dlatego jest to ważne aby zastosowanie i sposób przyjmowania farmakoterapii konsultować ze specjalistami.
Jak dbać o dobry sen podczas rzucania palenia?
- Staraj się utrzymywać stałe pory wstawania i kładzenia się spać
- Ogranicz korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło np. telefonu, komputera, telewizora
- Nie ucinaj drzemki po południu
- Ogranicz picie kawy i herbaty (zwłaszcza w godzinach popołudniowych)
- Unikaj alkoholu, który obniża jakość snu.
- Zadbaj o właściwą dietę i unikaj ciężkostrawnych, pikantnych posiłków oraz podjadania słodyczy przed snem
- W ciągu dnia zadbaj o odpowiedni poziom aktywności fizycznej
- Zadbaj o komfort: przewietrz pomieszczenie, w którym śpisz, zasłoń okno, zapewnij odpowiednią temperaturę
- Odpręż się przed snem np. zrób relaksującą kąpiel, nie wykonuj pobudzających czynności, unikaj silnych emocji.
Podsumowanie
Problemy ze snem po rzuceniu palenia mogą być poważnym obciążeniem i znacząco wpływać na funkcjonowanie psychiczne. Warto podjąć wysiłek i starać się je łagodzić, bo zwiększa to szansę na utrzymanie abstynencji. Nagrodą będzie zdrowy i dobry sen gdy objawy odstawienia miną.
I.Przepiórka
Żródła
Jaehne A, Unbehaun T, Feige B, Lutz UC, Batra A, Riemann D. How smoking affects sleep: a polysomnographical analysis. Sleep Med. 2012 Dec;13(10):1286-92. doi: 10.1016/j.sleep.2012.06.026. Epub 2012 Sep 28. PMID: 23026505. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23026505/
Michael J. Zvolensky Subjective sleep quality and electronic cigarette dependence, perceived risks of use, and perceptions about quitting electronic cigarettes
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306460319308378
Więcej podobnych treści: https://jakrzucicpalenie.pl/glod-nikotynowy/