W ostatnich latach zapanowała moda na zamienniki. E-papierosy i tytoń podgrzewany stosowane są „zamiast” papierosów tradycyjnych.

Rzucenie palenia jest dla wielu osób uzależnionych od nikotyny ogromnym wyzwaniem. Nieudane próby rzucenia palenia czy obawa przed doświadczaniem nieprzyjemnych stanów związanych z odstawieniem nikotyny często zniechęcają do odstawiania papierosów. Może być też wiele innych subiektywnych powodów (np. palenie przez bliską osobę), które powstrzymują przed podjęciem próby rzucenia. Część osób trwa w uzależnieniu i skutecznie racjonalizuje swoje palenie. A jeszcze inni szukają sposobu żeby dalej palić i przestać martwić się szkodami zdrowotnymi wynikającymi z tego uzależnienia. To właśnie te osoby szukają zamienników. Współczesny rynek produktów z nikotyną ułatwia to, bo oferuje wiele artykułów promowanych przez producentów jako bezpieczniejsze dla zdrowia. Medialne doniesienia oparte o wybiórczo i stronniczo prezentowane wyniki badań naukowych dodatkowo wzmacniają przekonanie o  słuszności wyboru. W rezultacie coraz więcej osób uzależnia się lub tkwi w uzależnieniu od nikotyny, ale co ważniejsze naraża się na poważne konsekwencje zdrowotne.

Zasłona dymna

Zarówno e-papierosy, jak i tytoń podgrzewany nie są produktami bezpiecznymi. Porównując to co wprowadzają do płuc ich użytkownicy z toksycznością dymu z tradycyjnych papierosów, możemy być niemile zaskoczeni. Słysząc zapewnienia o bezpieczeństwie tych produktów można spodziewać się, że niebezpiecznych dla zdrowia substancji nie będzie lub będą w one w śladowych ilościach. Tymczasem, chociaż wielu substancji toksycznych jest faktycznie znacząco mniej, to innych jest mniej tylko nieznacznie. Przykładowo w porównaniu do papierosów tradycyjnych w tytoniu podgrzewanym formaldehydu jest 82%, a akroleiny 85% tego co znajdujemy w dymie tytoniowym. Badania aerozolu z e-papierosów również wykazują szkodliwe i potencjalnie szkodliwe związki organiczne i metale.  Co najważniejsze nadal są to ilości, które stwarzają ryzyko zdrowotne np. rozwoju chorób układu oddechowego, układu krążenia lub nowotworów. Przy czym ryzyko wystąpienia nowotworu jest zbyt wysokie, by je bagatelizować!

Pozorne zalety mody na „zamienniki”

Dodatkowo produkty te mają kilka pozornych zalet dla konsumentów. Są zazwyczaj dość atrakcyjne wizualnie, a ich używanie nie wymusza usuwania czy maskowania nieprzyjemnego zapachu. Niestety, w konsekwencji często stają się nieodłącznym towarzyszem, a w dodatku lepiej tolerowanym przez niepalące otoczenie. Wiele osób korzysta z nich bez ograniczeń, jakim zazwyczaj wcześniej była konieczność „wyjścia na papierosa”. Ponadto niższa niż w papierosach tradycyjnych zawartość nikotyny zmusza do częstszego ich używania.  W rezultacie, ktoś kto skusił się na zamianę tradycyjnych papierosów na nowe produkty z nikotyną, pogłębia swoje uzależnienie. Zazwyczaj zaczyna palić więcej i częściej niż wcześniej. Generuje coraz więcej nawyków, coraz więcej skojarzeń z paleniem i …. szkód zdrowotnych, których przecież chciał uniknąć… Z kolei osoby, które zaczynają palenie od tych produktów, z błogą nieświadomością, w szybkim tempie popadają w groźne dla zdrowia uzależnienie. Największym problemem jest jednak popularność tych produktów wśród osób, które nigdy nie paliły tradycyjnych papierosów. Moda na smakowego „dymka” otwiera młodzieży, a nawet nastolatkom drzwi do uzależnienia.

„Podwójni palacze”

Odrębną kategorię stanowią „podwójni palacze”. To osoby, które sięgają po e-papierosy lub tytoń podgrzewany wtedy, gdy z różnych powodów nie mogą zapalić tradycyjnego papierosa.  Rachunek strat pogłębia się, bo do szkód zdrowotnych powodowanych paleniem dodać należy te, które wynikają z używania nowych produktów.

Kosztowne iluzje

Nie warto więc ulegać złudzeniom o „bezpiecznym paleniu”. To iluzoryczne przekonanie o mniejszej szkodliwości e-papierosów czy tytoniu podgrzewanego może zbyt dużo kosztować. Tym bardziej, że rzucenie palenia jest możliwe dla każdego. Zapraszamy do kontaktu z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym, w której można uzyskać pomoc! Doradcy są dostępni pod numerami: 801 108 108 lub 22 211 80 15

I.Przepiórka, M.Cedzyńska

Auer R, Concha-Lozano N, Jacot-Sadowski I, Cornuz J, Berthet A. Heat-Not-Burn Tobacco Cigarettes: Smoke by Any Other Name. JAMA Intern Med. 2017;177(7):1050–1052. doi:10.1001/jamainternmed.2017.1419 https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2628970

Lin HC, Buu A, Su WC. Disposable E-Cigarettes and Associated Health Risks: An Experimental Study. Int J Environ Res Public Health. 2022 Aug 26;19(17):10633. doi: 10.3390/ijerph191710633. PMID: 36078349; PMCID: PMC9518067.

 

Podobne treści:

https://jakrzucicpalenie.pl/jak-pozyskac-nowych-palaczy/

https://jakrzucicpalenie.pl/e-niewiadoma/

https://jakrzucicpalenie.pl/e-papierosy/

https://jakrzucicpalenie.pl/w-poszukiwaniu-zludzen-o-redukcji-szkod/