Palenie podczas ciąży
Palenie podczas ciąży
Palenie podczas ciąży jest szczególnie niebezpieczne. Wówczas na szkodliwe działanie dymu tytoniowego narażone jest nie tylko kobieta, ale także nienarodzone dziecko. Nikotyna oraz inne związki zawarte w dymie tytoniowym mogą powodować groźne skutki dla ciąży i płodu. Konsekwencją może być poronienie, przedwczesny poród, odklejenie się łożyska, zatrzymanie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Ponadto dzieci, które były narażone na dym tytoniowym w okresie płodowym rodzą się z niższą masą urodzeniową, a często również z niedorozwojem układu oddechowego. Są też bardziej płaczliwe i niespokojne po urodzeniu. U takich niemowląt odnotowuje się także więcej przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej. Zauważa się u nich również problemy neuro-behawioralne w okresie dzieciństwa – trudności w czytaniu, uczeniu się, niższe wyniki w matematyce i fizyce bądź testach inteligencji. Osoby, których matki paliły w ciąży, częściej chorują w dorosłości na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, otyłość, astmę… Częstsze są również infekcje układu oddechowego i hospitalizacje dzieci narażonych na bierne palenie. Pamiętać też należy, że palenie w czasie ciąży może prowadzić do zmian epigenetycznych. Oznacza to, że zawarte w papierosach toksyny uszkadzają geny. Te genetyczne wady i mutacje mogą ujawnić się w kolejnych pokoleniach.
Karmisz piersią – nie pal!
Często matki nie zdają sobie sprawy z tego, że nie powinno się palić w okresie laktacji. Papierosy sprawiają, że obniża się poziom prolaktyny, która odpowiedzialna jest za produkcję pokarmu. Ponadto toksyczne substancje przedostają się razem z mlekiem do ciała dziecka powodując na przykład zubożenie go o 30% w witaminę C.
Twoje dziecko nie chce, żebyś paliła
Dzieci palących matek zwracają uwagę na to, że matki sięgające po papierosy nieprzyjemnie pachną dymem tytoniowym. Palące matki częściej łapią zadyszkę, nie mają kondycji oraz szybciej się męczą. Dzieci niepokoi też ich kaszel, nasilający się szczególnie rano. Te wszystkie objawy negatywnego wpływu palenia na zdrowie mogą odbić się niekorzystnie na relacjach z dziećmi i wpłynąć na czas, który spędza się razem.
Nie jesteś sama! Zgłoś się po fachową pomoc przy rzucaniu palenia
Nikotyna to substancja psychoaktywna, która nie tylko uzależnia fizycznie, ale też psychicznie. Dlatego tak trudno zaprzestać palenia. Warto pomyśleć o własnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu swoich dzieci. Spróbuj podjąć wyzwanie i wyrwać się z uzależnienia. Jeśli potrzebujesz pomocy
w rzuceniu palenia zgłoś się do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108). Pracujący tam konsultanci pomogą Ci dobrać indywidualny plan rzucenia palenia, wesprą Cię i odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania.
Więcej o wpływie palenia na przebieg ciąży i zdrowie dziecka https://jakrzucicpalenie.pl/jestem-w-ciazy/